REKLAMA

Samorząd

Burmistrzowie nie będą narzekać

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Burmistrzów Jasienia, Lubska i Łęknicy czekają podwyżki co najmniej o kilka tysięcy złotych.

Burmistrz Jasienia, Andrzej Kamyszek, zarabia 10 tys. 180 zł. W listopadzie, gdy w życie wejdzie nowa ustawa o wynagrodzeniach samorządowców, jego pensja będzie musiała wzrosnąć do minimum 13 tys. 936 zł. Radni będą mogli mu dać znacznie więcej, bo według nowych przepisów maksymalne wynagrodzenie burmistrza w gminie do 15 tys. zł wynieść będzie mogło nawet 19 tys. 470 zł.

– Uważam, że i tak jesteśmy pokrzywdzeni, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia w stosunku do odpowiedzialności, jaką ponosimy – komentuje A. Kamyszek. – Osobiście w porównaniu do poprzedniej kadencji to mam mniej. W urzędach są pracownicy, którzy zarabiają więcej od burmistrza, a dla mnie taka sytuacja jest kuriozalna. Moim zdaniem przez cały rok burmistrz powinien mieć normalną pensję, a raz do roku, jak złoży sprawozdanie i radni uznają, że wywiązał się ze swoich obowiązków, to powinien dostawać satysfakcjonującą nagrodę – mówi A. Kamyszek.

A. Kamyszek zanim został burmistrzem Jasienia w 2014 roku, pracował w Spomaszu, gdzie zarabiał niecałe 49 tys. zł rocznie. Według ostatniego oświadczenia majątkowego, jako burmistrz zarabia rocznie 144 tys. 813 zł.

W Jasieniu tylko przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Walczaki jego zastępca otrzymują ryczałt. Odpowiednio 1 tys. 340 zł i 800 zł miesięcznie. Pozostali radni otrzymują pieniądze za udział w komisji lub sesji. Przewodniczący komisji stałych otrzymują 280 zł za posiedzenie, radni bez bez funkcji – 250 zł. Jeżeli radni zdecydują się przyznać sobie podwyżki, to będą mogli zgarniać nawet 2 tys. 148 zł.

Dostanie podwyżkę

W Łęknicy przewodniczący Rady Miasta otrzymuje 1 tys. 50 zł miesięcznie, jego zastępca 700 zł, tyle samo dostają przewodniczący komisji stałych, a szeregowi radni – 650 zł. Burmistrz Piotr Kuliniak obecnie zarabia ponad 10 tys. zł miesięcznie. Czeka go zdecydowana podwyżka, bo w świetle nowych przepisów będzie zarabiać przynajmniej 13 tys. 936 zł, a jak radni będą hojni, to nawet 19 tys. 470 zł.  kolei diety radnych mogą wzrosnąć do 2 tys. 148 zł.

– Burmistrz otrzyma podwyżkę, ale jeszcze nie ustaliliśmy, jaka to będzie kwota. Co do diet radnych, na ten temat na razie dyskutujemy. Małe gminy, takie jak nasza, będą miały problem ze znalezieniem pieniędzy na podwyżkę dla burmistrza, a co dopiero dla całej rady – komentuje Henryk Klapa, przewodniczący Rady Miasta w Łęknicy.

–  Podwyżki diet radnych i wynagrodzeń pracowników samorządowych zostały ustalone odgórnie. Nie wiem czy były jakieś konsultacje w tej sprawie – komentuje P. Kuliniak.

Duża gmina, duża kasa

Radni z Lubska będą mogli zarabiać jeszcze więcej niż ich koledzy z mniejszych gmin. Gmina Lubsko liczy ponad 15 tys. mieszkańców, a więc ich widełki są jeszcze wyższe. Po zmianie maksymalna dieta lubskich radnych może wynieść nawet 3 tys. 222 zł.

– Będziemy na ten temat rozmawiać – zapowiada Artur Bondarenko, przewodniczący Rady Miasta w Lubsku. – Lubsko wyszło z długów, jesteśmy drugim największym miastem w powiecie. Nie chciałbym, żeby radni byli poszkodowani względem innych gmin – komentuje.

Przewodniczący dostaje co miesiąc 1 tys. 600 zł diety. Jego dwaj zastępcy i przewodniczący komisji stałych – po 1 tys. 300 zł miesięcznie, a szeregowi radni – po 1 tys. 100 zł.

Na dobrą podwyżkę może za to liczyć Janusz Dudojć, burmistrz Lubska. Jego pensja wzrośnie z 9 tys. 200 zł do przynajmniej 14 tys. 445 zł. Choć radni zapowiadają, że podwyżka będzie wyliczona według najniższych widełek, burmistrz i tak ma się z czego cieszyć.

– Nie ja ustanowiłem ten przepis ani nie wymyślili go radni z Lubska – komentuje J. Dudojć. – Przez dwa lata zarabiałem najmniej, ile można było i nie narzekałem. Potem, jak już wyszliśmy z długów, dostałem podwyżkę. Teraz i tak będę zarabiać mniej niż Bakalarz zarabiał 7 lat temu. I czy to jest taki problem? – mówi J. Dudojć

Gdyby jednak radni postanowili zaszaleć i dać burmistrzowi maksymalne stawki, to mógłby zarabiać nawet 20 tys. zł miesięcznie.

Napisz komentarz »