REKLAMA

Kultura, Oświata, Zdrowie

Covid wymiata dzieci ze szkół

Opublikowano 22 października 2021, autor: bj

W trybie zdalnym zajęcia odbywają się w kilku szkołach w Żarach oraz w Bieniowie (gm. Żary). Przyczyną są zakażenia nauczycieli i uczniów.

– W przypadku miasta mówimy o trzech szkołach – nr 3, 5 i 8 – wylicza Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

– We wtorek, 19.10., w bardzo późnych godzinach wieczornych, dowiedzieliśmy się, że jeden z nauczycieli ma pozytywny wynik testu i stąd od środy, 20.10., grupa 40 uczniów naszej szkoły przebywa na kwarantannie. Dotyczy to klas czwartych, grupy chłopców z klasy piątej oraz klasy ósmej. Wyłączono z kwarantanny sześcioro dzieci, bo są zaszczepione dwiema dawkami – mówi Małgorzata Stodulska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5.

 Kwarantanna w Piątce potrwa do 25.10., czyli uczniowie do zajęć stacjonarnych zgodnie z planem mają wrócić 26.10.

 W Zespole Szkolno-Przedszkolnym, a konkretnie w Szkole Podstawowej nr 3, zaczęło się od zakażenia u dziecka.

– Kilkanaścioro dzieci z kl. 7 b  przebywa na kwarantannie. Muszą być izolowani do 23.10. Jeden z uczniów zaraził się od rodziców, no i tak poszło. W szkole nie ma na szczęście innych zakażeń – informuje Ewa Tabaczyńska, dyrektorka.

Tomasz Muńko, dyrektor żarskiej Ósemki, pomimo kilku prób kontaktu i próśb o oddzwonienie, był nieuchwytny. Trudno to zrozumieć, tym bardziej, że zazwyczaj dyrektorzy korzystają ze wszelkich możliwości komunikowania się z rodzicami. Ze względów bezpieczeństwa i po to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia po raz kolejny podobnej sytuacji.

Po co ten apel?

A że do nieporozumień dochodzi, świadczą m.in. telefony od zaniepokojonych rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bieniowie.

– Został zorganizowany apel z okazji dnia nauczyciela, pomimo tego, że część klasy I i klasa III już były na zdalnym nauczaniu. Czy to naprawdę w tej sytuacji jest najważniejsze, by organizować jakąś galę w takich czasach? Teraz na kwarantannie są kolejne klasy – mówiła rozgoryczona matka jednego z uczniów szkoły w Bieniowie. 

Małgorzata Markowska, dyrektorka szkoły, wyjaśnia.

– Apel z okazji dnia nauczyciela został zorganizowany w środę, 13.10. A pierwsza informacja o pozytywnym wyniku testu jednej nauczycielki pojawiła się w czwartek, 14.10. Dlatego od piątku, 15.10. kl. III pozostaje na kwarantannie – mówi M. Markowska.

Niestety w Bieniowie pojawił się kolejny pozytywny wynik u następnej nauczycielki oraz u jednego z uczniów. Od poniedziałku, 18.10., izolowani są więc uczniowie klasy I, a od wtorku, 19.10. -V, VI i VII klasy.

– Stacjonarnie odbywają się w tej chwili zajęcia w klasach II, IV, VIII oraz w oddziale przedszkolnym – wylicza dyrektorka.

Pytamy o szczepienia w szkole.

– Nie wiem, czy nauczyciele, którzy się zakazili, są zaszczepieni. Sama jestem zwolennikiem i jestem zaszczepiona, jak większość, czyli ok. 80 proc. pracowników szkoły. Ale szczepienie nie jest obowiązkowe. Będę podejmowała rozmowy z niezaszczepionymi osobami, nie tylko nauczycielami, ale i rodzicami. Bo niestety mamy zaledwie pojedyncze przypadki zaszczepionych dzieci, choć szkoła liczy 121 osób – mówi M. Markowska.

Na kwarantannie uczniowie kl. I i III pozostaną do dziś (do piątku 22.10.), do 25.10. – pozostałe klasy.

 

Napisz komentarz »