REKLAMA

Samorząd

Podatki w górę

Opublikowano 22 października 2021, autor: nk

Mieszkańcy i przedsiębiorcy w Żarach sfinansują podwyżki diet radnych i pensji burmistrza. Zapłacą w przyszłym roku wyższy o 6 proc. podatek od nieruchomości.

Od przyszłego roku wzrosną podatki od nieruchomości w Żarach. Stawki pójdą w górę o 6 proc.

– Podniesienie podatków o wskaźnik inflacji to nasz obowiązek. Tutaj nie ma, czy poprzemy, czy nie. Państwo złożyło na samorządy tyle obowiązków, a pieniędzy nie daje – mówi Halina Majeryk, przewodnicząca komisji komunalnej w Radzie Miasta.

To kolejna duża podwyżka podatków w Żarach. Poprzednia – 8 proc. była w 2020 roku. Tym samym w zaledwie 3 lata podatki od nieruchomości wzrosną w Żarach o 14 proc.

Armagedon

– 9 proc. pisowskiej składki, 6 proc. od pani burmistrz i tylko po to, żeby pan przewodniczący, który sesje od dwóch lat prowadzi, kiedy mu się chce i mieszkańców ma gdzieś, wziął sobie kolejną podwyżkę diet za nicnieróbstwo. Niedługo sami będą sobie prowadzić biznesy. A pani burmistrz ile podwyżki dostanie? Zaraz będzie zarabiać więcej niż niejeden prezydent – oburza się Marek Opara, właściciel firmy Marco.

– W przyszłym roku to będzie armagedon. Prawdą jest, że część przedsiębiorców radzi sobie w tych trudnych warunkach, ale jest też rzesza ludzi, którzy ledwo kleją koniec z końcem. Zaczyna się robić nieciekawie – mówi Marcin Grubizna, właściciel sklepu elektrycznego i radny miejski.

Liczy się każda złotówka

– Nic nie wiedziałem o tym, że pani burmistrz zamierza podnieść podatki. Nikt się z nami nie kontaktował, nie rozmawiał. Dla nas każda podwyżka jest trudna do przyjęcia, bo liczy się każda złotówka  – dodaje Zbigniew Łotocki z firmy Adams.

– Dla każdego przedsiębiorcy to jest dużo, dlatego zgodziliśmy się o podniesienie podatków o poziom inflacji. Generalnie patrząc na ceny paliwa, gazu to jestem przerażony, co to dalej będzie – mówi Aleksander Słowikowski, żarski radny prowadzący warsztat samochodowy.

Drożej

Zgodnie z przygotowaną przez burmistrza Żar uchwałą, podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 0,93 zł za 1 mkw. Do tej pory przedsiębiorcy płacili 0,87 zł.

Wzrosną również podatki od budynków mieszkalnych. Zapłacimy 0,76 zł od mkw. powierzchni. W budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, podatek wyniesie 24 zł 7 gr od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Do tej pory było to 22 zł 70 gr.

Podwyżki podatków radni zatwierdzą na piątkowej (29.10) sesji Rady Miasta. Początek o godz. 9.

Napisz komentarz »