REKLAMA

Samorząd

Nie prosili, ale dostaną

Opublikowano 22 października 2021, autor: Piotr Piotrowski

Na rządowej ustawie zyskają radni gminy wiejskiej Żagań i wójt. Od listopada mogą dostać podwyżki z automatu, bez żadnych dodatkowych głosowań.

Wójt gminy wiejskiej Żagań zyska co najmniej 4 tys. zł miesięcznie. Obecnie zarabia 9 tys. 898 zł, a po zmianie jego wynagrodzenie wyniesie minimum 13 tys. 936 zł.

Na podwyżce diet zyskają również radni. Ich uchwała przewiduje bowiem stawki diet naliczane procentowo od maksymalnej kwoty dla gmin do 15 tysięcy mieszkańców. Jeżeli kwota maksymalna rośnie, rosną też ich diety.

– To czas na oszczędzanie a nie na podwyżki diet. Nikt z nas się o nie nie prosił – mówi Zdzisław Remiń, wiceprzewodniczący Rady Gminy. – Jeśli wedle nowej ustawy otrzymamy je z automatu, to będziemy chcieli zatrzymać się na dolnych stawkach widełek, jakie określa uchwała o naszych dietach.

Obecnie dieta przewodniczącego Rady Gminy wynosi 1 tys. 288 zł, wiceprzewodniczącego – 872 zł, przewodniczącego komisji – 805 zł, członka komisji – 752 zł. Po podwyżce przewodnicząca Elżbieta Kłoniecka zyska 773 zł (dostanie 2 tys. 061 zł), jej zastępca Zdzisław Remiń – 590 zł (dostanie 1 tys. 395 zł), przewodniczący komisji – po 483 zł (dostaną 1 tys. 288 zł), członkowie komisji – po 450 zł (dostaną 1 tys. 202 zł).

– Radni dostaną podwyżkę z automatu, wedle procentowego wskaźnika, zapisanego w uchwale o wysokości diet radnych z 2010 roku  – mówi sekretarz gminy, Danuta Michalak.  –  Uchwała jest sporządzona w taki sposób, że wysokość miesięcznej diety radnego zależna jest od maksymalnej kwoty, a gdy ona się zwiększa, radni nie muszą zmieniać uchwały, żeby dostać podwyżki, bo wystarczy do tego zmiana aktu prawnego wyższej rangi, czyli ustawy. O sprawie będziemy rozmawiać na najbliższej sesji. Jeśli radni nie chcą podwyżek, mogą zmienić uchwałę i system naliczania diet.

  – Zdajemy sobie sprawę, że musimy na ten cel zabezpieczyć dodatkowe pieniądze w budżecie i to z wyrównaniem od sierpnia. Jestem już po rozmowach z panią skarbnik, do wynagrodzeń będziemy musieli dołożyć 36 tys. zł – dodaje wójt gminy, Leszek Ochrymczuk.

Napisz komentarz »