REKLAMA

Zdrowie

Czeka nas powtórka?

Opublikowano 22 października 2021, autor: mk

We wrześniu żarski Urząd Stanu Cywilnego wystawił 77 aktów zgonu, w zeszłym roku – 71. Tylko przez pierwsze 19 dni października było ich 57.

Czwarta fala pandemii nabiera tempa. Czy przełoży się to również na ilość zgonów?

W poprzedniej fali, najgorszy był listopad, kiedy to w Żarach wystawiono aż 162 akty zgonu (dla porównania w normalnym niepandemicznym listopadzie 2019 roku żarskie USC wystawiło 84 akty zgonu). Teraz sytuacja w regionie wygląda na stabilną, ale o wszystkim zdecydują najbliższe tygodnie.

– Pogrzeby są cały czas, w naszej branży nie ma przestojów – mówi Grzegorz Augustyniak, właściciel zakładu pogrzebowego Augustyniak z Żar i Gozdnicy. – Nie prowadzę takich statystyk porównawczych rok do roku, ale trzeba przyznać, że faktycznie zeszła jesień była szczególna. Teraz nie ma takich sytuacji jak rok temu, że tych pogrzebów faktycznie było bardzo dużo.Co prawda mamy duży ruch, mamy sporo ekshumacji, ale to naturalne przed okresem Wszystkich Świętych – mówi G. Augustyniak.

W Żaganiu, gdzie zeszłoroczne statystyki umieralności także były bardzo wysokie, właściciele zakładów pogrzebowych na razie są spokojni.

– Nie zauważyłem zwiększonej liczby zgonów – mówi Marek Nieszczerzewski, właściciel zakładu pogrzebowego „Absolut” z Żagania. – Pracujemy normalnie. Teraz oczywiście jest ciut więcej pracy, ale to ze względu na charakter świąt, które czekają nas za kilka dni – dodaje przedsiębiorca.

W zeszłym roku umieralność była bardzo wysoka, spowodowana szczytem trzeciej fali pandemii.

– Ostatnie ciało covidowe odbierałem 8 miesięcy temu – mówi Arkadiusz Kloc, właściciel zakładu pogrzebowego „Arka” z Żar. – Tej jesieni pracujemy normalnie – dodaje.

W ubiegłym roku sytuacja była tak zła, że w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Żarach, w połowie listopada trzeba było otworzyć dodatkową kostnicę, bo 12 miejsc, którymi dysponuje prosektorium przy szpitalu, nie wystarczało. Swoje miejsca do przechowywania zwłok ma też każdy zakład pogrzebowy.

Czy uderzenie czwartej fali pandemii będzie równie tragiczne w skutkach? Na to pytanie odpowiedzą najbliższe tygodnie. 

komentarz »
  1. Andrzej 6 listopada 2021 11:36 - Odpowiedź

    dane Urzędu Stanu Cywilnego nie mają nic wspólnego z epidemią albowiem te dane szpitale przekazują sanepidowi a ten so Ministerstwa Zdrowia a wedle tego ostatniego wczoraj jak i od dłuższego czasu w województwie jest zero zgonu ze względu na kowida

Napisz komentarz »