REKLAMA

Samorząd

Najpierw sprawdzą kasę

Opublikowano 22 października 2021, autor: bj

O podwyżkach z automatu w Przewozie mogą zapomnieć. Bo mają zapisane diety jako ryczałt.

W gminie Przewóz diety radnych są miesięczne ryczałtowe i nie odnoszą się do kwoty bazowej, o której mówi ustawa podnosząca minimalne wynagrodzenia dla radnych.

Przewodniczący Rady Gminy otrzymuje 1 tys. 250 zł, jego zastępca 650 zł, wiceszef komisji 550 zł, a szeregowy radny 440 zł.

Zgodnie z ustawą, która ma zacząć obowiązywać od 1.11., z mocą wsteczną od sierpnia (w tej sytuacji niezbędne byłoby wyrównanie za 3 miesiące), radni w Przewozie mogliby otrzymywać nawet 2 tys. 148 zł.

– Nie planujemy zmiany formy naliczania diet, w dalszym ciągu będzie to kwota ryczałtowa. Nie było też jeszcze uzgodnień co do ewentualnej ich podwyżki – mówi Bogusława Szlachetka, przewodnicząca Rady Gminy.

A co z pensją wójta?

– Nie było rozmów na temat wynagrodzenia dla wójta. Prace nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych są w toku, więc dopiero po publikacji w Dzienniku Urzędowym będzie można mówić o konkretach – mówi Mariusz Strojny, wójt. I dodaje: –  Są jeszcze urzędnicy i pracownicy jednostek podległych gminie. Nie możemy o nich zapominać. O jakichkolwiek szczegółach będzie jednak mowa podczas pracą nad projektem budżetu na rok 2022 – kończy wójt.

Wynagrodzenie M. Strojnego wynosi średnio 9 tys. 800 zł miesięcznie. Przepisy mówią, że absolutne minimum, jeśli chodzi o pensję wójta, będzie musiało wynosić 13 tys. 936 zł.

Napisz komentarz »