REKLAMA

Kronika policyjna

Ksiądz skazany

Opublikowano 22 października 2021, autor: Piotr Piotrowski

Za seksualne wykorzystywanie nieletnich dziewczynek ksiądz proboszcz z Ruszowa koło Iłowej spędzi w więzieniu cztery lata.

Zapadł (środę, 20 października) wyrok w sprawie Piotra M., oskarżonego o molestowanie seksualne dwóch dziewczynek.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze złagodził mu wyrok, jaki wcześniej wydał Sąd Rejonowy. Zamiast pięciu lat, duchowny spędzi za kratkami cztery. Na poczet kary zaliczonych zostanie mu kilka miesięcy odsiadki, tuż po zatrzymaniu. Dodajmy, że wtedy areszt opuścił po wpłaceniu kaucji, w wysokości 80 tys. zł.

– Sąd drugiej instancji złagodził wyrok, obniżając karę bezwzględnego więzienia z pięciu do czterech lat, z uwagi na to, że nie potwierdziły się zarzuty, jakoby jedna z molestowanych przez proboszcza dziewczynek doznała obrażeń ciała – informuje Tomasz Skowron, rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. – Sąd obniżył też księdzu zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad małoletnimi z dożywotniego na 15-letni. Wyrok jest prawomocny.

Przedawnienie

Przypomnijmy, proboszcz parafii w Ruszowie koło Iłowej został zatrzymany w maju 2019 roku. Policję o podejrzeniu molestowania małoletniej dziewczynki zawiadomiła wówczas matka dziecka. Wkrótce okazało się, że jego ofiarą padło również drugie dziecko z Ruszowa. Do molestowania doszło podczas przygotowań do pierwszej komunii świętej. Dziewczynki zgodnie zeznały, że gdy Piotr M. był z nimi sam na sam, rozbierał je, całował i dotykał w miejscach intymnych.  W  czasie wielomiesięcznego procesu okazało się, że Piotr M. wykorzystywał dzieci również w innych dolnośląskich parafiach, w których w latach 1978 -2019 był proboszczem. Dorosłe już kobiety zeznały w sądzie, że w latach 80. XX w. ksiądz całował je i dotykał w miejscach intymnych. W sumie zgłosiło się 18 osób. Ich sprawa została umorzona, z powodu przedawnienia.

Napisz komentarz »