REKLAMA

Samorząd

Jeszcze się nie naradzili

Opublikowano 22 października 2021, autor: bj

Czy w gminie Żary skorzystają z hojności ustawy? Mają pecha, bo ich diety są ryczałtowe, ale z decyzjami czekają.

W gminie Żary dieta radnych jest wyrażona w stałych kwotach, nie procentach. Dlatego wzrost kwoty bazowej nie ma wpływu na wysokość diet. Obecnie dieta radnych to 750 zł miesięcznie, dla przewodniczących komisji i wiceprzewodniczących Rady Gminy – 1 tys. zł. Przewodniczący ma 1 tys. 300 zł.

Zgodnie z nową ustawą, która ma zacząć obowiązywać od 1.11., z mocą wsteczną od sierpnia, radni mogliby otrzymywać nawet 2 tys. 148 zł.

– Nie rozmawialiśmy jeszcze o jakichkolwiek zmianach. Jest inflacja, to jasne, a i gmina jest duża, więc radni sporo jeżdżą – komentuje Leszek Kasprów, przewodniczący Rady Gminy.

Wójt Leszek Mrożek może spać spokojnie. Bo ustawa i rozporządzenie do niej zakładają wynagrodzenie włodarzy w gminach do 15 tys. mieszkańców na poziomie nawet 19 tys. 470 zł. Minimum, jeśli chodzi o pensję wójta, to 13 tys. 936 zł. L. Mrożek obecnie zarabia średnio 10 tys. 700 zł.

– Nasz wójt rządzi największą  gminą, jeśli chodzi o wiejskie. O tym pamiętamy. Natomiast nie było żadnych ustaleń odnośnie jakichkolwiek konkretów związanych z podwyżką. Jesteśmy przed sesją, zapewne ten temat się wkrótce pojawi – mówi L. Kasprów.

– Czekamy na ostateczne decyzje, żebyśmy wiedzieli, nad czym mamy dyskutować – ucina wójt gminy Żary.

Napisz komentarz »