REKLAMA

Gospodarka

Nabierają rozpędu

Opublikowano 22 października 2021, autor: bj

Aż 112 tysięcy paneli fotowoltaicznych pojawi się na terenie wzdłuż drogi z Żar do Bieniowa. A to wszystko na 48 hektarach.

Panele postawi warszawska spółka RES-3. Staną w rzędach, w odległości ok. 3-10 metrów. Połączy je stalowa konstrukcja na wbitych w ziemię słupkach. Dolna krawędź panelu może znajdować się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad metra nad gruntem, górna – nawet na wysokości 5 metrów. Panele będą skierowane na południe. Do tego firma postawi kontener (10 na 5 metrów, wysoki do 4 m) i 30 stacji transformatorowych. Całość zostanie zabezpieczona 3-metrowym ogrodzeniem.

W październiku firma otrzymała decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego. Mając w ręku ten dokument, może się już starać o pozwolenie na budowę. W przypadku tej inwestycji urzędnicy z gminy Żary uznali, że nie ma potrzeby wcześniejszego wydania decyzji środowiskowej, bo według nich nie wpłynie w sposób znaczący na  środowisko.

Inwestor już otrzymał zgodę na poprowadzenie 23 linii światłowodowych dla elektrowni słonecznych i 10 linii kablowych średniego napięcia pod rzeką Żarką w Grabiku.

Napisz komentarz »