REKLAMA

Samorząd

Na wyższe diety wystarczy

Opublikowano 22 października 2021, autor: jb

Gdyby radni z gminy Małomice chcieli otrzymać podwyżkę, musieliby zmienić zapisy w swojej uchwale dotyczące diet.

Dzisiaj, ich uchwała mówi o naliczaniu diet procentowo – od 1,5-krotności kwoty bazowej.  Od listopada mogliby liczyć od 2,4-krotności kwoty bazowej. Ale musieliby poprawić swoją uchwałę.

– Na chwilę obecną nie są planowane zmiany dotyczące diet. Kwestia podwyżki dla pani burmistrz również nie była omawiana. Nie były również prowadzone żadne kalkulacje w powyższych sprawach – mówi krótko przewodniczący Rady Miasta, Paweł Gorzków.

Niemniej na podwyżki radni mogą śmiało liczyć.

– W razie podwyżek, to nie mamy nawet wykonanego tegorocznego planu wydatków na diety. Te środki, które zostały zabezpieczone do końca roku, powinny wystarczyć przy ewentualnych podwyżkach i raczej nie trzeba będzie ich dokładać. Zabezpieczamy zawsze pełną pulę, a bywa tak, że radni np. nie uczestniczą w obradach, przez to są potrącenia i z tego też są oszczędności – dodaje Wincenty Chłostowski, sekretarz gminy.

Obecnie przewodniczący otrzymuje 1 tys. 315 zł, jego zastępcy oraz przewodniczący komisji rewizyjnej – po 854 zł, a członkowie komisji rewizyjnej – po 670 zł. Przewodniczący pozostałych komisji otrzymują po 736 zł, a pozostali radni – po 644 zł.

Burmistrz Małgorzata Sendecka ma wynagrodzenie maksymalne dla gminy tej wielkości. Składa się na nie wynagrodzenie zasadnicze 4 tys. 700, dodatek funkcyjny 1 tys. 900 zł, dodatek specjalny 2 tys. 640 zł  i stażowe 940 zł, co daje 10 tys. 180 zł.

Na ten moment wylicza się, że minimalna pensja dla burmistrz będzie musiała wynieść 13 tys. 936 zł.

Napisz komentarz »