REKLAMA

Samorząd

Zabezpieczyli już pieniądze

Opublikowano 22 października 2021, autor: jb

Radni z Iłowej podwyżkę od listopada mogą dostać odgórnie, bez żadnych dodatkowych głosowań

Ich uchwała przewiduje bowiem stawki diet naliczane procentowo od maksymalnej kwoty dla gmin do 15 tysięcy mieszkańców. Jeżeli kwota maksymalna rośnie, rosną też ich diety.

– Kiedy będą już wszystkie dokumenty do tej ustawy, w tym rozporządzenie, będziemy się zastanawiać. Sam w tej sprawie z nikim jeszcze nie rozmawiałem – przyznaje przewodniczący Rady Miasta, Mirosław Wdowiak.

Obecnie w Iłowej dieta przewodniczącego wynosi 1 tys. 342,07 zł miesięcznie, po podwyżce byłoby to 2 tys. 147,30 zł. Zastępcy przewodniczącego otrzymują po 698 zł, po podwyżce byłoby to 1 tys. 117 zł. Dieta radnych – szefów komisji wynosi 671 zł, po zmianach byłaby to kwota 1 tys. 703 zł. Sekretarze komisji otrzymują po 644 zł, ich dieta wzrosłaby do 1 tys. 30 zł. Dieta szeregowego radnego dziś to 617 zł miesięcznie, od listopada wyniosłaby 988 zł.

Radni zdecydują

W Urzędzie Miasta przygotowania do ewentualnej podwyżki już były.

– Na ten moment, do końca roku, z wyrównaniem od sierpnia, na te podwyżki diet zaplanowaliśmy w budżecie około 20 tys. zł, żeby w razie czego pieniądze zabezpieczyć. Nasza uchwała przyznaje radnym podwyżki z klucza. Uchwała jest sporządzona w taki sposób, że wysokość miesięcznej diety radnego zależna jest od maksymalnej kwoty, a gdy ona się zwiększy,  radni nie muszą zmieniać uchwały, żeby dostać podwyżki, bo wystarczy do tego zmiana aktu prawnego wyższej rangi, czyli ustawy – mówi sekretarz gminy Aldona Slipaczek-Jurek. – Myślę, że radni jeszcze do końca nie są świadomi tych wszystkich zmian. Dopiero będziemy o tym rozmawiać na komisjach przed sesją i decydować, co dalej – dodaje.

W gminie nie było też rozmów o podwyżce dla burmistrza. Dzisiaj Paweł Lichtański otrzymuje ok. 9 tys. 800 zł. Składa się na to wynagrodzenie zasadnicze rzędu 4 tys. 700 zł, dodatek funkcyjny 1 tys. 900 zł, dodatek specjalny 2 tys. 640 zł i stażowe.

– W ogóle nie ruszaliśmy tego tematu. Jak będą akty prawne, to będziemy się zastanawiać, co robić. Trzeba taką sprawę omówić ze skarbniczką, dowiedzieć się, jak wygląda budżet w tej kwestii. Zobaczymy, jakie będą możliwości prawne i wtedy będziemy decydować – mówi przewodniczący.

Projekt zarządzenia do ustawy przewiduje jednak, że maksymalne wynagrodzenie burmistrza Iłowej mogłoby wynieść 19 tys. 470 zł, a minimalne 13 tys. 936 zł. Czyli nawet w „najgorszym” przypadku P. Lichatński zarobi o około 4 tys. zł więcej niż obecnie.

Napisz komentarz »