REKLAMA

Samorząd

Tłuste pensje wójtów, burmistrzów i diety radnych

Opublikowano 22 października 2021, autor: nk

60 proc. podwyżki dla radnych, burmistrzów, wójtów, wiceburmistrzów i skarbników miast i gmin. A obowiązki te same. Pensje wyniosą nawet 20 tys. zł miesięcznie.

Najwięcej zarobią burmistrzowie Żar, Żagania, Lubska i Szprotawy. Ich wynagrodzenie może przekroczyć 20 tys. zł. Takie ogromne podwyżki wynikają ze zmiany ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz projektu rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada, ale nowe wyższe pensje będą naliczane już od sierpnia tego roku. Tym samym włodarze, radni i inni wysocy urzędnicy dostaną dodatkową kasę z wyrównaniem. Rady gmin i miast będą miały 3 miesiące na przyjęcie uchwał podnoszących wynagrodzenia wójtom i burmistrzom. Będą musieli to zrobić, bo ustawa wprowadza minimalne wynagrodzenia (ok. 14 tys. zł), które są wyższe od obecnie maksymalnych (ok. 12 tys.zł).

Mocno w górę

I tak wójtowie i burmistrzowie mogą obecnie zarabiać maksymalnie nieco ponad 12 tys. zł. Po podwyżce maksymalna pensja wyniesie ponad 20 tys. zł, a minimalna ok. 14 tys. zł.

Rozporządzenie dzieli wynagrodzenia ze względu na wielkość gminy. Włodarze tych, które mają ponad 15 tys. mieszkańców (Żary, Żagań, Lubsko, Szprotawa) oraz starości w powiatach od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców (starostwa powiatowe w Żarach i Żaganiu), mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia. I tak maksymalna pensja zasadnicza wzrośnie z 4 tys. 800 zł do 10 tys. 430 zł. Poziom dodatku funkcyjnego wzrośnie z 2 tys. 100 zł do 3 tys. 450 zł, a dodatku specjalnego – z 2 tys. 760 zł do 4 tys.164 zł. W związku ze wzrostem poszczególnych składników pensji, wzrośnie również dodatek stażowy, który należy się po 5 latach pracy. Wynosi wówczas 5 proc. i z każdym rokiem rośnie o 1 proc., aż do 20 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i dodatku specjalnego. Maksymalne wynagrodzenie burmistrzów może wynieść 20 tys. 41 zł. Na pewno nie zarobią mniej niż 14 tys. 435 zł, bo tyle wynosi wynagrodzenie minimalne.

Mali też dostaną

W mniejszych gminach do 15 tys. mieszkańców (Jasień, Lipinki Łużyckie, Brody, Tuplice, Łęknica, Trzebiel, Przewóz, gm. Żary – w powiecie żarskim oraz Brzeźnica, Niegosławice, Wymiarki, gmina Żagań, Gozdnica, Iłowa, Małomice – w powiecie żagańskim) podwyżki dla włodarzy również będą sowite.

I tak maksymalne wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie z 4 tys. 700 zł do 10 tys.250 zł, dodatek funkcyjny z 1 tys. 900 zł na 3 tys. 150 zł, a dodatek specjalny z 2 tys. 640 zł na 4 tys.20 zł. Podobnie jak u burmistrzów z większych gmin, wzrośnie również dodatek stażowy, który jest uzależniony od wynagrodzenia zasadniczego i dodatków funkcyjnego i specjalnego. Maksymalne wynagrodzenie wójta i burmistrza małej gminy wyniesie tym samym 19 tys. 470 zł, a minimalne 13 tys. 936 zł.

Dla radnych

Na zmianach w ustawie krocie zyskują również radni. W niektórych samorządach, na przykład w Żarach, uchwały dotyczące diet są tak skonstruowane, że radni nie będą musieli nawet zagłosować, żeby dostać ogromne podwyżki. W innych gminach, jeśli radni będą chcieli podnieść sobie diety, będą musieli przyjąć nowe uchwały.

I tak w gminach powyżej 15 tys. mieszkańców do tej pory maksymalna dieta dla radnego wynosiła 2 tys. 13 zł, a po zmianie wyniesie 3 tys. 222 zł. To podwyżka o ponad 1 tys. 200 zł. Jeszcze większa dieta przysługuje radnym powiatowym. W tym przypadku maksymalna dieta wyniesie 3 tys. 652 zł. Dieta nie jest opodatkowana według obecnie obowiązujących przepisów aż do kwoty 3 tys. zł. Od nadwyżki z tej kwoty radny będzie musiał zapłacić podatek.

W najmniejszych gminach do 15 tys. mieszkańców maksymalna dieta dla radnego wynosi obecnie 1342 zł i wzrośnie do 2 tys. 147 zł.

Rady gmin ustalają zasady przyznawania diety radnym oraz jej wysokość. Jedynym ograniczeniem, które obowiązuje, jest maksymalna wartości diety.

Kasa dla wice i skarbników

Na podwyżki mogą również liczyć wiceburmistrzowie, wicewójtowie, członkowie zarządu powiatu, a także skarbnicy gmin. W ich przypadku wzrastają maksymalne składniki ich pensji, a o wynagrodzeniu będą decydować ich przełożeni.

I tak do tej pory maksymalne wynagrodzenie zasadnicze z dodatkiem funkcyjnym wiceburmistrza w gminach od 15 do 100 tys. mieszkańców wynosiło 6 tys. 400 zł, a po zmianach wyniesie 12 tys. 690 zł. W gminach do 15 tys. zł zastępca burmistrza i wójta zamiast 5 tys. 560 zł będzie miał 11 tys. 240 zł. Podstawa wynagrodzenia wicestarosty wraz z dodatkiem funkcyjnym wzrośnie z 6 tys. 400 zł na 11 tys.590 zł, a skarbnika powiatu z 6 tys.560 zł na 11 tys. 240 zł.

Lepiej zarobią również skarbnicy w gminach. W mniejszych gminach do 15 tys. mieszkańców ich maksymalna pensja może dziś wynosić 6 tys. 560 zł, a będzie 11 tys. 240 zł. W większych gminach takich jak Żary, Żagań, Lubsko i Szprotawa maksymalna pensja skarbnika wzrośnie z 7 tys.400 zł na 12 tys. 690 zł. Do wynagrodzeń indywidualnie doliczany jest dodatek stażowy.

Napisz komentarz »