REKLAMA

Samorząd

Co, gdzie i za ile zrobią

Opublikowano 22 października 2021, autor: jb

Ponad 144 tys. zł będą mogły wydać wsie z gminy Małomice w ramach funduszu sołeckiego w 2022 roku.

Fundusz dla wsi naliczany jest m.in. na podstawie liczby mieszkańców, dlatego największe wsie otrzymują najwyższą kwotę.

W gminie Małomice najwięcej dostają Bobrzany – 32 tys. 900 zł. Mieszkańcy zdecydowali, że 10 tys. zł przeznaczą na adaptację terenu pod boisko i plac gier. Na organizację imprez przewidziano 6 tys. zł, tyle samo – na zakup przenośnych stołów i ławek do namiotu. Organizacja magazynu na sprzęt pochłonie 5 tys. zł. Na oświetlenie altanki i placu zabaw pójdzie 1 tys. 900 zł, a na zakup kosiarki do trawy i dmuchawy do liści – 2 tys. zł. Kolejne 1 tys. 500 zł to pula na zakup paliwa, żyłki i sprzętu do sprzątania. 500 zł to koszt utrzymania strony internetowej wsi.

– Boisko i plac gier powstaną za parkingiem naprzeciwko świetlicy – mówi sołtys Mirosław Ziętal. – Mamy już betonowy stół do tenisa stołowego. Sam plac zabaw pozostałby dalej przy świetlicy.

Razem łatwiej

Wydatki z funduszu wspólnie planują wsie Chichy i Janowiec. W Janowcu do wydania jest 20 tys. 872 zł i ta kwota w całości pójdzie na remont chodników na cmentarzu w Chichach. W Chichach mają do dyspozycji 29 tys. 338 zł. Z tej puli 9 tys. zł pochłonie utwardzenie drogi do cmentarza, a 7 tys. 127 zł – położenie polbruku na cmentarzu.

– Współpracujemy, jak co roku, i to się sprawdza. Polbruk już mamy kupiony, teraz wspólnymi siłami chcemy zrobić remont – tłumaczy Beata Sulik, sołtys Chich.

W Chicach zaplanowano jeszcze 6 tys. zł na doposażenie siłowni w nowszy sprzęt. Na imprezy dla mieszkańców przewidziano 5 tys. zł. Na zakup węgla do świetlicy pójdzie 1 tys. 210 zł. Kolejny tysiąc – na zakup paliwa, żyłki, użytkowanie kosy i naprawy.

Naprawią świetlice

W Śliwniku fundusz sołecki to 22 tys. 668 zł. Sołectwo przeznaczy 10 tys. zł na remont dachu świetlicy, 7 tys. zł – na zakup altany na boisko. Na organizację imprez przewidziano 3 tys. zł. Paliwo i części do sprzętów to wydatek rzędu 1 tys. 668,39 zł. Tysiąc złotych dostanie OSP w Lubiechowie.

– Dach na świetlicy przecieka. Oczywiście, 10 tys. zł nie starczy na remont całego, ale może uda się otrzymać pomoc gminy, fundusze unijne – mówi sołtys Anna Długosz.

Lubiechów ma do wydania 20 tys. 612 zł. Tą pulę podzielono na dwa zadania – 15 tys. zł na remontu podłogi w świetlicy, a 5 tys. 612 zł – na imprezy dla mieszkańców.

W Żelisławiu do wydania jest 17 tys. 703 zł. Najwięcej, bo 12 tys. zł przewidziano na remont świetlicy, 2 tys. zł – na odnowienie przystanku autobusowego, a 3 tys. 703 zł – na imprezy oraz naprawę i konserwację sprzętów do koszenia.

– Świetlicę chcemy odświeżyć. Mamy już naprawiony dach, teraz chcielibyśmy poszpachlować, odmalować dwa pomieszczenia. Chcemy zdjąć też kasetony z sufitów – mówi sołtys Artur Jurkowski.

Napisz komentarz »