REKLAMA

Samorząd

Solidarność w powiecie

Opublikowano 15 października 2021, autor: bj

Chodzili po podwyżki, ale na razie nic nie dostali. Dlatego utworzyli związki zawodowe.

Organizacja zakładowa „Solidarność” powstała w pierwszych dniach października w Starostwie Powiatowym w Żarach. Zaświadczenie o jej rejestracji przekazał (5.10.) zarząd regionu NSZZ Solidarność w Zielonej Górze. W piśmie wezwał starostę do przekazania regulaminu pracy, wynagradzania, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, BHP, ubrań roboczych, posiłków i innych.

W poniedziałek, 11.10., odbyło się pierwsze spotkanie tymczasowej komisji zakładowej NSSZZ Solidarność z Józefem Radzionem, starostą.

– Zaczęliśmy od omówienia spraw technicznych. Związek chciałby też mieć oddaną do dyspozycji tablicę informacyjną, a także pomieszczenie, z którego mógłby korzystać. Tu nie widziałem problemu, by do tego celu miała być używana któraś z naszych sal – konferencyjna bądź w sztabie zarządzania kryzysowego. Tyle tylko, że nie można udostępnić tych pomieszczeń na stałe. Muszą mieć też miejsce do przechowywania swojej dokumentacji – wylicza J. Radzion.

Chodzi o pieniądze

O najbliższe plany pytamy Joannę Werstler-Wojtaszek, przewodniczącą tymczasowej komisji.

– Jesteśmy w fazie organizowania się, ale oczywiście planujemy rozmowy. Pracownicy zresztą spotykali się już ze starostą wcześniej w połowie maja. Było też przez nich sformułowane pismo. Teraz mogą występować, mając formę prawną zarejestrowanego związku – mówi J. Werstler-Wojtaszek.

Czy chodzi o żądania płacowe?

– Nie tylko. Oczywiście są konkretne oczekiwania pracowników – argumentuje J. Werstler-Wojtaszek.

Jak się okazuje, do tej pory to pieniądze są wiodącym tematem.

– W maju było spotkanie i dotyczyło podwyżek. Z kolei w piśmie znalazły się argumenty dotyczące spłaszczania wynagrodzeń, w związku z podwyżkami płacy minimalnej. Czyli niewielkich różnic pomiędzy pracownikami z dużym stażem i zatrudnianymi w ostatnim czasie. Rzeczywiście jest takie zjawisko, choć starsi stażem pracownicy mają różne dodatki – stażowy, specjalny, funkcyjny – wylicza J. Radzion.

Będzie rozmawiał z każdym

Podczas spotkania pracownicy usłyszeli, że powiat najpierw musi sprawdzić wynik finansowy za pierwsze półrocze. Starosta przyznaje, że podwyżki ostatnio były (poza niezbędnymi dla najniżej zarabiających, związanych z podwyżką płacy minimalnej) 2 lata temu.

– W tym roku udało się uruchomić  fundusz nagród – zastrzega. I dodaje: – Dziś już wiadomo, że w 2022 r. każdy z pracowników, również naszych wszystkich jednostek, dostanie podwyżkę o 210 zł. Wiąże się to z ok. 2 milionowym kosztem dla naszego budżetu – wylicza starosta.

Czy to wystarczy?

– Pracownicy samorządowi i administracji coraz częściej zwracają się o rejestrację zakładowych organizacji. Głównie oczywiście z przyczyn płacowych, bo tam coraz częściej obserwujemy niskie wynagrodzenia – komentuje Bogusław Motowidełko, przewodniczący zarządu regionu NSZZ Solidarność z Zielonej Górze.

– Nie widzę problemu. Rozmawiam już z Solidarnością w DPS w Lubsku. To jestem gotów na dyskusje z każdą – zapewnia J. Radzion.

Napisz komentarz »