REKLAMA

Gospodarka

Turbodrożyzna

Opublikowano 15 października 2021, autor: mk

Burmistrzowie, wójtowie i radni dostaną podwyżki. My też! Ale nasze portfele mogą tego nie wytrzymać. W górę skoczy prąd, gaz i kredyty. Przeciętni Kowalscy wydadzą rocznie 1.600 zł więcej na same opłaty!

Już teraz oberwaliśmy po kieszeniach. W górę poszły ceny paliw, w większości miast przekroczyły magiczną barierę 6 zł. W Żarach stacje wyprzedają resztki z poprzednich dostaw i cena na razie nie przekracza 5,80 zł, ale być może już za kilka dni zobaczymy na dystrybutorach 6 zł.

Wysokie raty

Bank centralny w zeszłym tygodniu zaskoczył podwyżkami stóp procentowych, od których zależy oprocentowanie naszych kredytów. I to niestety bez wyjątku. Zapłacimy drożej za kredyt na dom, samochód, ale i zwykły kredyt gotówkowy np. na świąteczne wydatki. Przy kredycie hipotecznym w wysokości 500 tys. zł wziętym na 25 lat rata wzrośnie z 2 tys. 332 zł do aż 2 tys. 437 zł, czyli dokładnie o 104 zł. Rocznie to skok o 1 tys. 225 zł. Niestety, nie będzie się to wiązało z szybszą spłatą kredytu.

Akcyza pójdzie w górę

Przez ostatnie tygodnie ceny za artykuły spożywcze rosły w szalonym tempie. Cena chleba wzrosła o 18% – z 2,29 zł za 500 gromowy bochenek do 2,79 zł. Ceny wódki stały w miejscu. Teraz skończy się nawet to. Resort finansów zaplanował wzrost akcyzy aż o 10% na alkohol i 5% na papierosy. A jak to się przełoży na wzrost cen? Z szacunków ministerstwa wynika, że paczka papierosów zdrożeje o 30 groszy, pół litra wódki będzie droższe o 1,50 zł, a puszka piwa o 6 gr.

I jak tu iść dziś na zakupy, skoro – jak podaje GUS – ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,8 proc.

Rekordowy ZUS

Już za trzy miesiące będzie to wręcz podwyżka rekordowa, gdyż składki na ZUS mają wynieść aż 1 tys. 617,91 zł, a nie 1 tys. 457,49 zł jak dotychczas. Będziemy więc płacić ponad 160 zł więcej.

Prąd i gaz dla bogatych

W tym roku ceny za gaz dla gospodarstw domowych były podnoszone aż 3-krotnie. I to nie koniec, bo na początek nowego roku szykuje się kolejne wyciąganie złotówek z naszych kieszeni. Eksperci szacują, że ceny pójdą w górę aż o 20%! Najgorzej mają ci, którzy gazem ogrzewają swoje domy i mieszkania.

O 20% więcej możemy od nowego roku zapłacić za wodę.

Tragicznie wyglądają zapowiedzi podwyżek prądu. Pierwotnie była mowa nawet o 40%, ale teraz mówi się o 20%, co wcale nie jest dobrą wiadomością. A jak to się przekłada na rachunki? Przeciętni Kowalscy zużywają 2100 kWh prądu rocznie, co kosztuje 1 tys. 470 zł. Jeżeli podwyżki za prąd faktycznie wejdą w życie na poziomie 20%, będzie to nas kosztować 300 zł  więcej. To nie wszystko. W górę pójdzie też opłata mocowa, która doliczana jest do każdego rachunku.

Napisz komentarz »