REKLAMA

Kultura, Oświata

Jest na bogato

Opublikowano 15 października 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Luna ma nowe fotele, podłogę i elewacje. Wszystko za grubą kasę, ale w imię kultury wysokiej.

W sali widowiskowej Luna w Żarach już 20 października odbędzie się pierwsze wydarzenie. Tymczasem wciąż trwa remont. W czwartek (14.10) w sali rozpoczęło się montowanie nowych foteli. Ich zakup, razem z remontem podłogi i montażem oświetlenia w schodach kosztował 400 tys. zł. Stare fotele ŻDK wystawił na portalu aukcyjnym, 50 zł za sztukę.

– Luna się zmieniła, nic nie było w niej robione od 20 lat. Mieszkańcy Żar jeżdżą do innych obiektów, widzą, jak to wygląda i dobrze by było, żeby jedyna sala widowiskowa w mieście wyglądała, jak należy – przekonuje Łukasz Matyjasek, dyrektor Żarskiego Domu Kultury. – Cała instalacja elektryczna, która była do tej pory na scenie, to wszystko było już bardzo stare. Pod koniec miesiąca dojedzie też rozdzielnia prądowa, nowe windy i kraty sceniczne.

Elewacja za 900 tys. zł

Luna doczekała się też nowej elewacji i ocieplenia. Koszt prac na zewnątrz sali to 900 tys. zł.

– W Lunie mamy też nowy monitoring zewnętrzny i wewnętrzny – mówi dyrektor.

Koszt monitoringu i krat scenicznych to blisko 110 tys. zł.

Kasa do Luny na wszystkie te inwestycje popłynęła z miasta.

– Z tarczy antykryzysowej pozyskaliśmy kwotę 190 tys. zł. Wygraliśmy też budżet obywatelski, a to kolejne 200 tys. zł, które wydamy na wymianę oświetlenia. W 2020 i 2021 r. nie odbyły się Dni Żar. Pieniądze na ich realizację zostały przeznaczone na nasze inwestycje. W 2020 r. było to 250 tys. zł, w tym roku 100 tys. zł – wylicza Ł. Matyjasek.

Napisz komentarz »