REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Podwyżki dla wszystkich

Opublikowano 15 października 2021, autor: jb

Podwyżki diet radnych oraz burmistrzów i wójtów dotyczyć będą wszystkich miast i gmin. Różnica jest tylko taka, że jedni dostaną je z automatu, a inni będą musieli nad nimi głosować.

Radni w Żaganiu, żeby załapać się na podwyżkę, będą musieli to przegłosować. Nie byli tak sprytni jak ich koledzy w Żarach i nie zabezpieczyli się wcześniej stosowną uchwałą, która pozwoliłaby im otrzymać je z automatu. W uchwale dotyczącej ustalania wysokości diet mają bowiem zapis, że nie mogą one przekraczać półtorakrotności kwoty bazowej. Teraz, według nowej ustawy, dieta będzie mogła wynieść nawet 2,4-krotność kwoty bazowej. Żeby dostać podwyżki, żagańscy radni muszą zmienić swoją uchwałę. Co zrobią?

– Nie ma jeszcze rozporządzenia do tej ustawy. O szczegółach będę mógł powiedzieć, kiedy zobaczę rozporządzenie. Nie wiadomo jeszcze, na jakim poziomie zostanie zatwierdzona kwota bazowa – zastrzega przewodniczący Rady Miasta, Adam Matwijów.

Dzisiaj przewodniczący otrzymuje 1 tys. 972 zł, jego zastępcy po 1 tys. 711 zł. Przewodniczący komisji po 1 tys. 509 zł miesięcznie, zastępcy szefów komisji po 1 tys. 368 zł, a szeregowi radni, zasiadający minimum w jednej komisji, otrzymują po 1 tys. 167 zł.

Tylko podstawa

W Szprotawie dieta naliczana jest na podstawie kwoty bazowej (minimalnej) bez doliczania wielokrotności tej stawki. Najwięcej otrzymuje przewodniczący, czyli 100 procent kwoty bazowej. Żeby załapać się na podwyżkę, szprotawscy radni również musieliby poprawić swoją uchwałę.

– Najbliższa sesja planowana jest na 29 października, ale nie mam żadnych projektów uchwał. W ogóle o tym nie rozmawiamy – zarzeka się przewodniczący Rady Miasta, Andrzej Stambulski.

Radni ze Szprotawy w tym roku już raz głosowali w sprawie podwyżek swoich diet. Szeregowy radny dostaje teraz miesięcznie 905 zł, wiceprzewodniczący komisji – 1 tys. 26 zł, przewodniczący komisji 1 tys. 66 zł, wiceprzewodniczący Rady Miasta – 1 tys. 509 zł, a przewodniczący 2 tys. 13 zł.

 Podejda do tematu

Pensja Andrzeja Katarzyńca wynosi obecnie 10 tys. 600 zł, a Mirosława. Gąsika, burmistrza Szprotawy – prawie 10 tys. zł.

Po podwyżce mogą zarabiać maksymalnie 20 tys. zł, a minimalnie ok. 16 tys. zł.

– Wydaje mi się, że do tematu wynagrodzenia burmistrza będziemy musieli podejść. Regulacji płacy przez okres dwóch lat nie było, więc podwyżka się należy. Ja przynajmniej tak uważam. Zapewne nie będzie to kwota 20 tys. zł, ale przedyskutujemy to, ocenimy pracę burmistrza i wyciągniemy wtedy odpowiednie wnioski – mówi o A. Matwijów o pensji burmistrza Żagania.

Decyzje o podwyżce dla burmistrza Szprotawy także jeszcze nie zapadły.

komentarz »
  1. Emeryt 25 października 2021 17:05 - Odpowiedź

    Emeryci i renciści też powinni dostać identyczne podwyżki, żeby było sprawiedliwie.
    13-ka i jednorazowa 14-ka nie jest podwyżką. Podobne nagrody urzędnicy dostają każdego roku.
    Należy przywrócić sprawiedliwość społeczną i dać jednakowe podwyżki wszystkim.
    Do 1989 roku była jedna nadzwyczajna kasta. Dzisiaj nie powinno być takich wogóle.

Napisz komentarz »