REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Sprawdzą, czym palisz w piecu

Opublikowano 22 października 2021, autor: Justyna Bareła

Ruszają kontrole antysmogowe w Żaganiu. Urzędnicy sprawdzą, czym palimy w piecu. Można dostać nawet 5 tys. zł grzywny.

Do kontroli w domach i firmach uprawniona jest Straż Miejska albo wyznaczony urzędnik. Muszą zareagować na zgłoszenia albo sami, jeżeli zaważą coś podejrzanego.

– Możemy wchodzić na kontrole także do zakładów pracy, nawet nocą, w obecności kontrolera. Od początku tego sezonu grzewczego mieliśmy jedną taką kontrolę w firmie. Mieszkańcy zgłosili, że czują podejrzany, intensywny zapach z komina w jednym z zakładów przy ul. Kożuchowskiej. Nieprawidłowości nie zostały potwierdzone – mówi Roman Kuczak, komendant SM w Żaganiu.

Strażnicy mogą też skontrolować piec w domu, mieszkaniu, jeżeli sami zauważą podejrzany dym z komina. Mogą wejść do kotłowni, zajrzeć do pieca, robić zdjęcia. Jeśli stwierdzą, że paliliśmy w piecu czymś, czego spalać nie wolno, będą mogli nałożyć mandat od 20 do 500 zł. Mogą też skierować wniosek o ukaranie do sądu. Wtedy trzeba liczyć się z grzywną rzędu nawet 5 tys. zł.

Najczęściej strażnicy znajdują w piecach nadpalone opony, plastikowe butelki, drewniane elementy stolarki pomalowane farbą lub lakierem.

– Nie wszystkie kontrole na zgłoszenia innych osób wykazują nieprawidłowości. Często, gdy ktoś rozpala w piecu, szczególnie węglem brunatnym, zanim trzon się nagrzeje, zapach jest intensywny. Jednak część zgłoszeń jest trafionych. Mieliśmy osobę z ul. Chrobrego, która spalała dużą ilość opon. Nie karaliśmy jej mandatem, tylko od razu skierowaliśmy wniosek do sądu – mówi komendant. – Kiedy już znajdziemy kogoś, kto spala śmieci, tłumaczy się najczęściej niewiedzą, twierdz, że nie miał pojęcia, że takich rzeczy robić nie można – dodaje.

Tylko w bieżącym roku w Żaganiu Straż Miejska przeprowadziła 15 kontroli, nałożyła jeden mandat. W całym 2020 roku strażnicy przeprowadzili 54  kontrole, nałożyli 6 mandatów na łączną kwotę 1 tys. 200 zł.

Napisz komentarz »