REKLAMA

Samorząd

Podzielili dla wsi

Opublikowano 15 października 2021, autor: jb

241 tys. 999 zł będą do miały do wydania wsie z gminy Iłowa w ramach funduszu sołeckiego na przyszły rok. O tym, na co przeznaczyć pieniądze, decydowano na zebraniach wiejskich.

Kwota funduszu naliczana jest dla wsi m.in. na podstawie liczby mieszkańców.

Najwięcej do wydania będzie miała największa wieś – Konin Żagański. Tam na przyszły rok zaplanowano 46 tys. 504,60 zł. Z tej kwoty 14 tys. 241 zł pójdzie na zakup sprzętów do świetlicy, 3,5 tys. zł – na malowanie świetlicy, 12 tys. zł – na zakup i montaż lampy solarnej przy drodze, 3,5 tys. zł – na wymianę opraw oświetlenia na boisku, a 1 tys. zł – na zakup sprzętu sportowego (piłki, bramki). Za 2 tys. zł stanie nowa tablice ogłoszeniowa. Na spotkania integracyjne i zakup żywności przewidziano 2 tys. 504,60 zł, a 3 tys.100 zł to koszt utrzymania czystości, kolejne 4 tys. 659 zł jest przewidziane m.in. na zakup paliwa do koszenia oraz zamiatarki do ulic.

– Chcemy zmienić sprzęty w kuchni świetlicy – stoły, chłodziarkę, planujemy remont pomieszczeń socjalnych. Tablica będzie przeniesiona spod przystanku bliżej remizy, bo tam jest monitoring, to może ogłoszenia nie będą tak szybko zrywane. Przewidzieliśmy pieniądze na integrację i spotkania dla mieszkańców, ale dopiero się okaże, czy będzie można je organizować – mówi sołtys Zdzisław Chodorski.

Borowe będzie miało do dyspozycji 33 tys. 80,59 zł. Z tej kwoty, największa pula 22 tys. 580 zł zostanie dołożona do remontu drogi gminnej. Na zakupy przeznaczono 4 tys. zł i – za tę kwotę kupiona będzie szafa chłodnicza do świetlicy. Łącznie 3,5 tys. zł pójdzie na utrzymanie zieleni, w tym wynagrodzenia dla pracowników i np. zakup paliwa do kosiarek. 2 tys. zł to pula na wywóz nieczystości, kolejny 1 tys. zł zaplanowano na remont dróg dojazdowych.

Dołożą gminie

W Czernej z puli 32 tys. 228,27 zł najwięcej, bo 22 tys. zł zaplanowano na rozbudowę oświetlenia. 4 tys. zł to łączny koszt utrzymania zieleni. Ponad 6 tys. 200 zł przewidziano na zakup materiałów m.in. paliwa, trawy, zamiatarki.

W Jankowej Żagańskiej do wydania będzie 29 tys. 191,89 zł. 13 tys. zł pójdzie na dokończenie wiaty na boisku, m.in. budowę drewnianej balustrady i utwardzenie podłoża. 10 tys. zł przewidziano na montaż monitoringu. 2,5 tys. zł to pula na spotkania integracyjne mieszkańców, 691,89 zł to kwota na zakup żywności na nie. 3 tys. zł to koszt utrzymania zieleni. -Monitoring będzie przy świetlicy, której remont się zaczyna. To jest nasz wkład, resztę dofinansować będzie gmina. Kończymy też wiatę, dziś dziś stoi sama wiata na kołkach bez ogrodzenia. Pieniądze na imprezy planujemy na otwarcie świetlicy po remoncie, już nie możemy się tego doczekać – mówi  sołtys Leokadia Ziaja.

Dla Czyżówka przewidziano 20 tys. 828,52 zł. Najwięcej spraw dotyczyć będzie prac przy świetlicy. 7 tys. zł przewidziano na remont chodnika, 4 tys. zł na oświetlenie placu zabaw, 1,5 tys. zł na wymianę grzejników w sali świetlicy i 900 zł na doprowadzenie tam internetu. Na integrację przewidziano 5 tys. 100 zł oraz ponad 2 tys. 300 zł na utrzymanie zieleni.

Szczepanów miał do podziału 22 tys. 213,54 zł. Najwięcej, bo 15 tys. zł pójdzie na remont drogi. Około 4,5 tys. zł na utrzymanie czystości i zieleni. Na integrację mieszkańców jest około 2 tys. 200 zł i 500 zł na zakup materiałów. -Chodzi o remont szutrowej drogi do boiska, jest tam też plac zabaw, ale dojazd kiepski. Chcemy dołożyć się gminie to utwardzenia i poprawienia tej nawierzchni – mówi sołtys Anna Delikat.

Mniejsi mniej

Klików może wydać 15 tys. 235,18 zł. 6 tys. 300 zł zaplanowano na utwierdzenie terenu pod wiatą na boisku, kolejne 4 tys. 400 zł na utwardzenie parkingu przy świetlicy. 2,5 tys. zł to planowana kwota na zakup materiałów  do wymiany dachu. Około 1 ,3 tys. zł przewidziano na utrzymanie zieleni i wywóz nieczystości. Około 730 zł zostanie na zakupy materiałów eksploatacyjnych w tym krzewów.

15 tys. 501,53 zł ma Żaganiec. Pulę podzielono na 3 zadania. Największe za 9 tys. zł na zakup sprzętów do świetlicy. 3,5 tys. zł pochłonie otrzymanie zieleni, 3 tys. zł postawiono na integrację. -Wiemy, że gmina w budżecie na przyszły rok planuje dla nas zakup świetlicy kontenerowej. Ona ma stanąć na działce przy budynku obecnej świetlicy. My zaplanowaliśmy pieniądze na zakupy wyposażenia, zobaczymy, co okaże się potrzebne. Dzisiaj nasza świetlica  jest w takim stanie, że nie da się z niej korzystać, więc zakup takiego ogrzewanego kontenera z cały węzłem sanitarnym, to dla nas najlepsze rozwiązanie – mówi sołtys Ewelina Ćwik.

Dwie najmniejsze wsie wybrały po jednym zadaniu do realizacji. 13 tys. 104,39 zł w Kowalicach pójdzie na remonty dróg i poboczy. W Wilkowisku 13 tys. 210,93 zł przewidziano na budowę wiaty rekreacyjnej.

Napisz komentarz »