REKLAMA

Komunikacja

Do ronda długa droga

Opublikowano 15 października 2021, autor: Piotr Piotrowski

Powstaje koncepcja budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Armii Krajowej, Wojska Polskiego, Jana Pawła II i Keplera w Żaganiu.

Pierwszym krokiem do inwestycji jest opracowanie koncepcji budowy ronda. Urząd Miasta w Żaganiu i Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest właścicielem trzech z pięciu dróg na skrzyżowaniu, zrzucili się na nią po połowie. Łączna kwota to 120 tys. zł.

– Do przetargu zgłosiła się jedna firma, której cena mieści się w tej kwocie – mówi Paweł Tonder, dyrektor ZDW. – Opracowanie koncepcji da nam przybliżoną kwotę inwestycji, którą dziś na pewno trzeba szacować na kilka milionów. Budowa ronda wiąże się z przejęciem prywatnych działek, przeglądem całej podziemnej infrastruktury technicznej czy uzgodnieniami z Lubuskim Konserwatorem Zabytków. To długi proces, który – jak liczę – uda się w przyszłym roku zakończyć. Budowę ronda planujemy realizować przy finansowym udziale żagańskiego samorządu, najwcześniej w 2023 roku.

O przyśpieszenie inwestycji zabiega radny Sejmiku Województwa Lubuskiego i były burmistrz Żagania, Sławomir Kowal.

– Złożyłem wniosek o budowę ronda do inwestycji wojewódzkich – mówi. – To skrzyżowanie jest niebezpieczne, gdy po godzinie 18.00 i w weekendy wyłączana jest sygnalizacja świetlna. Za pośrednictwem prasy proszę również, aby radni miejscy wsparli tę inwestycję w budżecie miasta.

Napisz komentarz »