REKLAMA

Sport

Festiwal biegów w Żarach

Opublikowano 15 października 2021, autor: Michalina Kozarowicz

To było prawdziwe święto biegaczy. W niedzielę (10.10) w Żarach odbył się Festiwal Biegów Górskich w Zielonym Lesie.

Blisko 500 biegaczy zmierzyło się z wymagającymi trasami po Zielonym Lesie. Organizatorem festiwalu był klub Żary Runners Team.

– Zawodnicy mogli sobie wybrać, czy chcą biec 11 km, iść z kijkami nordic walking czy zmierzyć się z dystansem półmaratonu – wylicza Marcin Hakman, prezes Żary Runners Team. – Pierwsza pętla była taka, jak w poprzednich latach. Nie należy ona do łatwych. Druga pętla półmaratonu była nowa także dla mnie. Wykorzystaliśmy każde wzniesienie na podbieg.

Dystans dla każdego

Najkrótsza trasa – nordic walking – liczyła 6 kilometrów. Najlepsi okazali się żaranie.

– Z kijkami też można się nieźle zmęczyć, więc polecam to każdemu, kto nie może biegać – zachwalała Agnieszka Ostrowska z Żar, zwyciężczyni wśród pań.

Wśród panów najlepszy był Krystian Weber.

– W zdrowym ciele, zdrowy duch. Duch rywalizacji i samozaparcie sprawiły, że nogi mnie poniosły i udało się wygrać – mówił K.Weber po przejściu trasy.

Dystans 11 kilometrów był najpopularniejszy wśród uczestników festiwalu. Zwyciężył Jacek Stadnik z Zielonej Góry, któremu pokonanie trasy zajęło 44 minut. Wśród żaran najlepsi byli: Miłosz Bielak, Mirosław Wolak i Paweł Oszmiańczuk.

Bieg pań wygrała Edyta Sulikowska z Gubina. Wśród żaranek najlepsze były: Dorota Laskowska, Judyta Czepińska i Anna Szepczyńska.

Walka do ostatniego metra

Półmaraton należał za to do żaran. Triumfował Radosław Boniec, któremu przebiegnięcie ponad 21 km zajęło 1 godz. 27 min i 16 sek.

– Przez 95% trasy biegłem razem z Bartoszem Grzegorczykiem, który był drugi, dopiero na ostatnim podbiegu udało mi się nieco uciec, ale walka była praktycznie do ostatniego metra – przyznaje R. Boniec.

 Bartosz Grzegorczyk trasę przebiegł w 1 godz. 27 min i 28 sek.

– Całą trasę tasowaliśmy się z Radkiem. Raz jeden prowadził, raz drugi – mówi B. Grzegorczyk. – Ale takie jest bieganie, że ktoś musi wygrać, a ktoś przegrać.

Trzeci był Krzysztof Cieślak z Żary Runners Team.

Wśród kobiet bieg na 21 km wygrała Agnieszka Górska z Żar. Trasę przebiegła w 1 godz. 54 min i 6 sek.

– Półmaraton to mój ulubiony dystans – zdradziła biegaczka. – Do dłuższych biegów trzeba ćwiczyć nie tylko ciało, ale i popracować nad głową – dodała z uśmiechem.

Napisz komentarz »