REKLAMA

Kultura, Oświata

Wybrali Żaganianina

Opublikowano 15 października 2021, autor: jb

Hubert Dziedzic, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu, został wybrany Żaganianinem Roku 2020.

Laureat i nominowani nagrody odebrali podczas uroczystości w piątek, 8 października, w Sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego.

Do tytułu Żaganianina Roku kandydata zgłosić może każdy, laureatów wybiera później kapituła Towarzystwa Przyjaciół Żagania. W tym roku było czterech kandydatów. Tradycyjnie, wybrano jednego laureata i dwa równorzędne wyróżnienia.

– Hubert Dziedzic dał się poznać jako znakomity kontynuator tradycji muzycznych w mieście. Trzeba docenić jego szczególny wysiłek, jeżeli chodzi o przygotowanie obiektu poszpitalnego na nową siedzibę dla szkoły. Także dzięki jego pracy, ułatwiono młodym adeptom możliwość kontynuacji nauki w godnych warunkach i wspaniałych murach – uzasadniała wybór Halina Dobrakowska, prezes TPŻ. 

Po zakończonym remoncie, siedziba PSM została przeniesiona do budynków dawnego szpitala przy ul. Żelaznej. Na te prace Ministerstwo Kultury przeznaczyło około 30 mln zł.

– Chylę czoła przed wszystkimi nominowanymi. Każdy z nas ściga się sam ze sobą, my między sobą nie rywalizujemy. Wiem, że wszyscy patrzą na mnie z perspektywy ulicy Żelaznej, bo to jest wielka rzecz, ale to nie jest działanie jednoosobowe – mówi H. Dziedzic. – Chciałbym tę nagrodę dedykować wszystkim tym, którzy włożyli swój wkład życzliwości, aktywności na rzecz tych prac – dodał.

 

Zaszczytne odznaczenie

Nominowani do tytułu byli jeszcze Mariusz Wieczerzyński – pomysłodawca inicjatywny „Odkrywanie Żagania”, autor literackiego przewodnika po Żaganiu, regionalista. Wiesław Chłopek – historyk, regionalista, doceniony za publikacje i wkład w wydanie 20. jubileuszowego numeru Zeszytów Żagańskich. Trzy osobne zgłoszenia dotyczyły działalności Adriana Hekerta, nazywanego Egonem. A. Hekert, żołnierz zawodowy w rezerwie, po misjach w Iraku i Afganistanie, włączył się w kulturalne i społeczne życie miasta. Jest organizatorem Festiwalu Żagań Undergrund Fest. W jego Klubie Elektrownia zorganizowano już wiele charytatywnych akcji.

Kapituła TPŻ dwa równorzędne wyróżnienia przyznała W. Chłopkowi i A. Hekertowi.

– Dużym wyróżnieniem dla mnie jest znaleźć się w gronie panów, którzy zostali nominowani. Szczególnie chciałbym podziękować osobom, które zauważyły w mojej działalności coś pozytywnego dla Żagania i zgłosiły moją kandydaturę – mówił A. Hekert. 

– To wyróżnienia traktuję najbardziej poważnie. Chciałbym pogratulować panu Hubertowi tego zaszczytnego tytułu – podkreśla W. Chłopek.

Wszyscy odznaczeni otrzymali pamiątkowe dyplomy, kwiaty i rzeźbę maszkarona z piaskowca, wykonaną przez Wojciecha Dobrakowskiego.

Uroczystość uświetnił występ uczniów PSM w Żaganiu.

Napisz komentarz »