REKLAMA

Samorząd

Sprawdzą, jak segregujesz

Opublikowano 08 października 2021, autor: nk

Żarscy urzędnicy zapowiadają, że jeszcze w październiku ruszą kontrole segregacji odpadów we wspólnotach mieszkaniowych.

Z problemem podrzucania śmieci do pojemników styka się niejedna wspólnota mieszkaniowa w Żarach. To może już wkrótce stać się przyczyną dużych kłopotów dla mieszkańców, bo urzędnicy zapowiadają kontrole poprawnego segregowania odpadów, a podrzucane śmieci często nie są posegregowane.

– Do tej pory kontrole straży miejskiej odbywały się głównie na zgłoszenie, ale w październiku i listopadzie planujemy skontrolować wszystkie wspólnoty. Będziemy sprawdzać pojemniki ulica po ulicy – zapowiada Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta.

Mieli czas

Urzędnicy doszli do wniosku, że mieszkańcy mieli wystarczająco dużo czasu, żeby nauczyć się poprawnie segregować odpady. Problemem może jednak okazać się proceder podrzucania śmieci do nieswoich pojemników. W Żarach według danych Głównego Urzędu Statystycznego jest ponad 36 tys. osób. Tymczasem za odpady płaci około 30 tys. osób. Co się dzieje z odpadami tych osób, które nie płacą? Trafiają do kubów sąsiadów albo do lasu.

– W kilku miejscach, gdzie zdarzały się sytuacje podrzucania śmieci, musieliśmy zamontować kamery. To odstrasza. Nie wszędzie jednak jest to możliwe – mówi D. Babula.

Najgorzej w centrum

W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy centrum miasta, bo tam ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, gdzie można ustawić pojemniki, z jednej wiaty korzysta kilka wspólnot. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w segregowaniu odpadów trudno będzie wskazać winowajcę i tym samy ukarani wyższymi stawkami mogą być wszyscy. W Żarach miesięczna opłata za odpady wynosi 24 zł od osoby. W przypadku stwierdzenia złej segregacji może być podwojona.

Napisz komentarz »