REKLAMA

Gospodarka

Bank stracił miliony

Opublikowano 08 października 2021, autor: Piotr Piotrowski

Szkody na kwotę 112 mln zł wyrządził były zarząd Banku Spółdzielczego w Przemkowie, w którym swoje oszczędności trzymali m.in. mieszkańcy gminy Niegosławice.

Policja zatrzymała byłą prezes banku Janinę P. oraz trzech byłych członków zarządu – Teresę U., Annę M. i Marka B.

– Są podejrzani o działanie na szkodę banku w Przemkowie – informuje nadkom. Kamil Rynkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Wspólnie i w porozumieniu, wyrządzili szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, polegającą na nadużyciu udzielonych im uprawnień. Doprowadzili chociażby do zawierania umów kredytowych z trudnymi klientami bez przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej, nieprawidłowej organizacji systemu zarządzania ryzykiem, sporządzenia nierzetelnej dokumentacji bankowej oraz nierzetelnych sprawozdań finansowych, co doprowadziło w konsekwencji do powstania szkody w kwocie blisko 112 milionów złotych.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty w tej sprawie. Decyzją Prokuratury Okręgowej w Legnicy, nadzorującej śledztwo, zastosowane zostały wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, dozoru policyjnego, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Dodajmy, że z przemkowskiego banku korzystają mieszkańcy pobliskiej gminy Niegosławice. Po tym, jak jej filia w Niegosławicach została zamknięta na początku tego roku, wielu z nich załatwiało sprawy bezpośrednio w Przemkowie. Bank ze względu na sytuację finansową musiał przejść przymusową restrukturyzację. W ubiegłym roku został przejęty przez Spółdzielczą Grupę Bankową z Poznania. Oprócz Niegosławic, zamknięto także filie banku w Nowym Miasteczku, Kożuchowie czy Gaworzycach.

Napisz komentarz »