REKLAMA

Samorząd

Szykują się na wojnę

Opublikowano 08 października 2021, autor: nk

Urząd Miasta w Żarach wystawił na sprzedaż działkę przy ul. Mieszka I, na której stoi budynek, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja Przedsiębiorczość.

Nieruchomość została wyceniona na prawie 1 mln 600 tys. zł, z czego wartość budynku oszacowano na 1,4 mln zł, a wartość gruntu na 170 tys. zł. Pierwszeństwo kupna nieruchomości ma obecny dzierżawca, czyli Fundacja Przedsiębiorczość. Powierzchnia działki to 616 metrów, a powierzchnia użytkowa budynku to 665 m kw.

– Będziemy kupować działkę pod budynkiem, bo budynek jest nasz. Chodzi o uporządkowanie stanu rzeczy. Bo w razie wojny to jest tak, że budynek należy do właściciela gruntu – mówi Marek Cieślak, członek Rady Fundacji Przedsiębiorczość.

Na czwartkowej (30.09) sesji Rady Miasta miejscy radni zatwierdzili skład Rady Fundacji. Są w niej Marek Cieślak, Leszek Karaś i Piotr Hakman.

Pięć etatów, dwóch prezesów

Prezesem Fundacji jest Małgorzata Kaczmarczyk, która w 2020 roku zarobiła 118 tys. zł, czyli blisko 10 tys. zł miesięcznie. Podobne pieniądze zarobił również wiceprezes Fundacji, Artur Stępień. W Fundacji jest 5 etatów, w tym dwa prezesowskie.

Fundacja starała się o pieniądze na budowę nowego inkubatora przedsiębiorczości, który miał być wybudowany w strefie przemysłowej. Mimo że pieniądze na ten cel były, to i tak zadanie nie będzie realizowane.

– Teraz nie będzie budowy nowego inkubatora, bo przykro to powiedzieć, ale nie jesteśmy do tego gotowi. Raz, że finansowo, bo materiały budowlane bardzo zdrożały, a po drugie nie wiadomo, czy udałoby nam się dopiąć dokumentację w wyznaczonym terminie – tłumaczy M. Cieślak, który jest również radnym wojewódzkim i razem z Wacławem Maciuszonkiem, przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubuskiego, zabiegał o przyznanie pieniędzy.

W ubiegłym roku Fundacja miała 14 tys. zł zysku, natomiast jej zobowiązania długoterminowe wyniosły 16 mln 500 tys. zł.

Napisz komentarz »