REKLAMA

Zdrowie

Czwarta fala nabiera rozpędu

Opublikowano 08 października 2021, autor: jb

Liczba zakażonych koronawirusem od początku do końca września wzrosła aż 3,5-krotnie. A od początku października chorych przybywa jeszcze szybciej.

Przez cały wrzesień z powodu koronawirusa i jego powikłań odnotowano 300 zgonów. Z kolei w zaledwie tydzień października jest ich już 147, czyli blisko połowa wszystkich zgonów z poprzedniego miesiąca.

Choć w szpitalach nie ma tak dużo pacjentów jak wcześniej, czwarta fala pandemii wcale nie rozwija się wolniej niż ta z jesieni ubiegłego roku. W zeszłym tygodniu minister zdrowia zapowiadał, że około 5 tysięcy zakażeń dziennie spodziewa się pod koniec miesiąca, ale po kolejnych dziennych liczbach już widać, że może to być szybciej.

105. Szpital Wojskowy dla zakażonych ma przygotowanych 22 miejsca na oddziale w Żaganiu. W czwartek (7.10.) na oddziale przebywało pięciu pacjentów, czyli o trzech więcej w porównaniu do ubiegłego tygodnia.

W naszym województwie dla zakażonych zabezpieczonych jest 266 łóżek, z których w ostatniej dobie korzystało 30 osób. Trzech pacjentów wymagało podpięcia do respiratora. Na 7128 łóżek dla pacjentów z koronawirusem w kraju zajętych jest 2103, w użyciu jest 207 respiratorów z 745 dostępnych.

Cały czas przyspiesza

Najwyższa dzienna liczba zakażeń w kraju w tym tygodniu przypadła w środę (6 października), gdy do rejestru przybyło kolejnych 2085 osób (ostatni taki wysoki wynik odnotowano 20 maja). To jest o 70 procent więcej w porównaniu do ubiegłej środy, gdy odnotowano 1234 zakażenia. W czwartek, gdy zakażonych było 2007 kolejnych osób, był to wzrost na poziomie 60 procent w porównaniu do ubiegłego tygodnia.

Przez tydzień zachorowało 120 mieszkańców naszego województwa. Od początku pandemii w lubuskim zaraziło się już 74500 osób. W naszym regionie zakażonych jest łącznie ponad 9 tysięcy osób. Liczba wszystkich chorych w powiecie żarskim sięgnęła już 5157 osób, w powiecie żagańskim zaraziło się do tej pory ponad 4240 osób. Przez ostatnie dwa dni w lubuskim zaraziło się po 27 osób. To o blisko o 60 procent więcej w porównaniu do ubiegłego tygodnia, gdy było 17 zakażonych na dobę.

W ostatniej dobie w powiecie żarskim zrobiono testy na obecność koronawirusa dla 79 mieszkańców. 97 osób nadal przebywa w kwarantannie.

W powiecie żagańskim przebadano 61 osób. Obowiązek kwarantanny ma 100 osób.

Napisz komentarz »