REKLAMA

Kultura, Oświata

Z zapałem wracają na zajęcia

Opublikowano 08 października 2021, autor: jb

145 seniorów zapisało się na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żaganiu. Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w pałacu (wtorek, 5 października).

– Wracamy do nauki po długiej przerwie. Pomimo sytuacji, jaka jest na całym świecie, my jesteśmy pełni zapału. Bądźmy dobrej myśli, mam nadzieję, że wszystko, co najgorsze, już za nami – mówiła podczas oficjalnego otwarcia roku akademickiego Stanisława Szczepanik, przewodnicząca zarządu UTW.

Od nowego roku zarząd UTW pracuje w nowym składzie. Tworzą go same panie, przewodniczącą jest S. Szczepanik, a skład uzupełniają jeszcze: Henryka Górska, Wanda Ciemniak, Halina Białek, Bronisława Dunikiewicz, Maria Kubiak, Halina Janik i Krystyna Zielińska.

W ramach UTW do wyboru jest 11 sekcji: basen, języki angielski i niemiecki, gimnastyka, joga, zajęcia artystyczne, Filmowy Klub Seniora, taniec, informatyka, regionalistyka oraz zespół Pod Różą.

Oby jak najdłużej

Seniorzy z radością wracają na zajęcia.

– Na zajęcia chodzę już od 5 lat. Mam nadzieję, że nie zostaną znów zawieszone z powodu pandemii. To jest okazja, żeby wyjść do ludzi, nie siedzieć w domu. Po prostu spotkać się z koleżankami. Zapisałam się na zajęcia ruchowe, gimnastykę, taniec i regionalistykę – mówi Janina Fajger.

Na zajęcia chodzą także siostry Janina Wojasiewicz i Helena Kuta.

– Wybrałam język niemiecki, jogę i basen – mówi pani Helena.

– Ja zapisałam się na jogę i zajęcia artystyczne. Pójdziemy także na regionalistykę, te spotkania są raz w miesiącu i nawet jak ktoś jest z Żagania, to dowie się na nich sporo ciekawostek – dodaje pani Janina.

– Chodzę na UTW już około 10 lat. Nie ma chyba takich zajęć, w których bym nie brał udziału. Teraz wybrałem artystyczne, klub filmowy oraz regionalistykę. Uważam, że cały czas trzeba próbować czegoś nowego – mówi pan Jan.

Do UTW trzeci rok należą Elżbieta Herbik i Alicja Buczel.

– Oby zajęcia nie zostały zawieszone. Skoro w końcu mamy czas dla siebie, chciałybyśmy korzystać z tego i mieć gdzie wyjść – mówią.

– Zapisałam się do klubu filmowego, na regionalistykę, basen i jogę – wylicza E. Herbik.

– Ja postawiłam na naukę tańca – zdradza A. Buczel.

Teresa Pułaczewska słuchaczem UTW jest od ponad 10 lat.

– Należę do zespołu Pod Różą, zapisałam się też na taniec, regionalistykę, klub filmowy. Na wszystkie z tych zajęć już chodziłam, ale są po prostu ciekawe. Żałuję tylko, że nie było już miejsc w grupie języka angielskiego, bo też chętnie bym jeszcze poćwiczyła – mówi.

Nadal w reżimie

W tym roku zapisało się mniej słuchaczy, zazwyczaj było ich około 200. Zajęcia UTW prowadzone są w pałacyku przy ul. Jana Pawła II.

– Wielkość pomieszczeń ogranicza możliwość zapisu na poszczególne zajęcia, bo jednak trzeba pamiętać, że nadal obowiązują nas zasady reżimu sanitarnego – mówi Anna Lipiecka, opiekun UTW.

Podczas oficjalnego otwarcia pieśń „Gaudeamus igitur” odśpiewał Chór Octava, który przygotował dla seniorów także krótki koncert.

Napisz komentarz »