REKLAMA

Samorząd

Zimno i głośno

Opublikowano 08 października 2021, autor: jb

W sali świetlicy w Koninie Żagańskim wieje chłodem. Umowę na ogrzewanie wypowiedziała wspólnota mieszkaniowa.

Świetlica przylega do budynku mieszkalnego, w którym są cztery mieszkania. Dobudowana do niej jest największa sala, w której organizowane są imprezy. I chodzi o ogrzewanie właśnie tej sali. Wspólnota złożyła wypowiedzenie z miesięcznym wyprzedzeniem z terminem obowiązywania od 1 października.

– Świetlica jest tutaj od zawsze. Jeżeli nie będzie ogrzewana przez zimę, to nie wiem, co dalej z nią będzie. Wilgoć wejdzie i już nie będzie sali, bo wszystko będzie do remontu – przyznaje sołtys Zdzisław Chodorski.

W imieniu gminy świetlicami administruje dyrektor Biblioteki Kultury.

– Budynek ma dwa węzły ciepła. Jeden piec obsługuje dwie części budynku. Jedna to część mieszkalna, plus pomieszczenia świetlicy, które wykorzystuje na przykład Koło Gospodyń Wiejskich. Drugi węzeł ciepła to jest ta właściwa, duża sala – mówi Bartosz Kuświk, dyrektor BK. – Od zarządcą wiemy, że kiedy puszczane jest ogrzewanie na dużą salę, to w mieszkaniach spada temperatura, bo piec już nie daje rady – dodaje.

W imieniu mieszkańców wypowiedzenie złożyła zarządczyni ich wspólnoty, Beata Kępska z Żagania.

– Taka była decyzja właścicieli mieszkań, a ja musiałam ją uszanować i się do niej dostosować – mówi B. Kępska.

Zagrzać klimatyzacją

– Rzeczywiście, wpłynęło takie wypowiedzenie, wspólnota miała do tego prawo, ale nie ukrywam, że nas to zaskoczyło i mówiąc wprost – uważam, że to było bezczelnie z ich strony. Mogę jedynie zakładać, że to efekt wieloletnich próśb mieszkańców, żeby imprezy w świetlicy nie odbywały się do wieczora. Trudno jednak sobie wyobrazić, żeby zamknąć świetlicę o godz. 22:00 na klucz podczas osiemnastki czy wesela – mówi burmistrz Paweł Lichtański. – Teraz szukamy różnych rozwiązań. Prawdopodobnie zdecydujemy się na ogrzewanie klimatyzatorami, które latem odpowiadać będą za chłodzenie. Takie rozwiązanie mamy w świetlicy we wsi Borowe.

Montaż nowego ogrzewania kosztuje około 20 tys. zł.

– Dla mnie to jest nienormalne, żeby w największej wsi w gminie świetlica była zamknięta. Od tego przecież jest, żeby organizować tam imprezy – komentuje Roman Jędras, radny z Konina.

Napisz komentarz »