REKLAMA

Sport

Strażackie mistrzostwa futsalu

Opublikowano 08 października 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Dwa dni intensywnych rozgrywek piłkarskich i goście z całej Polski. W Żarach odbyły się XXVI Mistrzostwa Strażaków w Futsalu.

Takiego turnieju jeszcze w Żarach nie było. Blisko 300 strażaków z całej Polski, przyjechało do Żar, by rozegrać XXVI Mistrzostwa Polski Strażaków w Futsalu. Nasze miasto na dwa dni zamieniło się w świątynie halówki.

Wysoki poziom

Organizatorami turnieju były Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wlkp. Gospodarzem mistrzostw była Komenda Powiatowa PSP w Żarach. Pierwszego dnia turniejowego reprezentacje podzielone zostały na cztery grupy w których rozegrały mecz systemem każdy z każdym ustalając tym samym kolejność drużyn w grupach. Dzień finałowy rozegrany został systemem pucharowym tj. reprezentacja przegrywająca swój mecz odpadała z turnieju.

Od środy (29.09) do piątku  (1.10) reprezentacje 17 województw i jednej szkoły pożarniczej mierzyły się ze sobą w turnieju rozgrywanym na dwóch halach, przy ulicy Podwale i Okrzei. Za organizację wydarzenia odpowiadał komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Żarach – Mariusz Morawski.

– To było wielkie wyróżnienie, ale i masa pracy, którą wykonaliśmy całą komendą, za co swoim kolegą bardzo dziękuję – mówi Mariusz Morawski, komendant – Mistrzostwa początkowo miały odbyć się w Giżycku, ale my przygotowaliśmy alternatywę, że gdyby znów czekał nas lockdown to rozegramy mistrzostwa na zewnątrz. Pomysł spodobał się w komendzie głównej i wyróżniono nas organizacją mistrzostw. Tym bardziej cieszy fakt, że przedstawiciel komendy głównej zapowiedział, że w przyszłym roku wiosną rozegramy wariant trawiasty, a jesienią halówkę, i to jest nasz pomysł, co napawa nas dumą – mówi M. Morawski

Przygotowania do mistrzostw trwały kilka miesięcy. Trzeba było przygotować zaplecze sportowe, ale także miejsca, w których zawodnicy będą spać. Ważne było także pozyskanie sponsorów i nagród, dzięki którym strażacy zostali dodatkowo wyróżnieni za swoją grę.

– Każda reprezentacja otrzymała puchar i pamiątkowe zdjęcia. Drużyny otrzymały też koszulki z logo mistrzostw od firmy Jako. Były też nagrody finansowe i rzeczowe, więc myślę, że wszyscy byli bardzo zadowoleni. – mówi M. Morawski

Żarskie mistrzostwa były chwalone za wysoki poziom przygotowania. Świetne zaplecze, nagrody, ale także za obsługę medialną. Transmisje live z zawodów, można było obejrzeć na naszej stronie internetowej www.telewizjazary.pl.

– Odbieram telefony od kolegów z całego kraju, że nasze mistrzostwa odbiły się szerokim echem i podnieśliśmy poprzeczkę dla następnych organizatorów. Po kilku miesiącach pracy nad tymi rozgrywkami bardzo mnie to cieszy. – mówi M. Morawski

 Byli najlepsi

Najlepszą reprezentacją turnieju okazali się reprezentanci dolnośląskiego. W drugim dniu turnieju to właśnie oni, pokonali 2:1 reprezentację lubuskiego, eliminując ją z turnieju. Drugie miejsce zajęła ekipa z zachodniopomorskiego, trzeci byli zawodnicy z Łódzkiego, którzy przez ostatnie lata zajmowali pierwsze miejsce trzy razy z rzędu.

– Ekipa z łódzkiego to bardzo silna reprezentacja. Przez lata rozgrywania turnieju, aż 9 razy byli najlepsi. Naszym zawodnikom zabrakło troszkę szczęścia. W naszym województwie, wcześniej nie rozegrano też mistrzostw województwa i tak naprawdę kompletowano drużynę z jedynie 12 zawodników, gdzie w innych województwach było ich o wiele więcej. Dolnośląskie to bardzo mocny i zdyscyplinowany zespół, wygrana bardzo im się należała. Wszystkie drużyny były bardzo zgrane, a poziom rozgrywek wysoki. Niech świadczy o tym chociażby fakt, jak wiele spotkań musiało się zakończyć rzutami karnymi, ponieważ nawet faworyci mieli trudności z zakończeniem spotkania w wyznaczonym czasie 20 minut- mówi M. Morawski.

Dostali nagrody

Oprócz najlepszej drużyny turnieju, wyłoniono też najlepszych graczy zawodów. Najbardziej wartościowym graczem został ? Bartosz Przygórzewski ? KW PSP Szczecin. Najlepszym strzelcem został Mateusz Jaros – KW PSP Wrocław. Najlepszym bramkarzem turnieju został Maciej Foltyn ? KW PSP Wrocław. Nagroda Fair Play powędrowała w ręce Tomasza Pustelnika ? KW PSP Szczecin. Kierownicy reprezentacji wyróżnili również następujących przedstawicieli drużyn: Kacper Czarnota ? Lubelskie, Krzysztof Raduchowski ? Opolskie, Dawid Kowalski ? CS PSP Częstochowa, Jakub Horawa ? Małopolskie, Paweł Posmyk ? Lubuskie, Grzegorz Miecznik ? Warmińsko-Mazurskie, Daniel Smoła ? Podlaskie, Tomasz Buda ? Podkarpackie, Maciej Łuszczyński ? Kujawsko-Pomorskie, Krzysztof Cirocki ? Pomorskie, Paweł Iwanicki ? Wielkopolskie, Michał Szymczak ? Łódzkie, Sebastian Klaus ? Świętokrzyskie, Łukasz Groszak ? Śląskie, Wojciech Bajor ? Mazowieckie, Paweł Wyżga ? Dolnośląskie, Tomasz Pustelnik ? Zachodniopomorskie.

Napisz komentarz »