REKLAMA

Gospodarka

To będzie kolos

Opublikowano 01 października 2021, autor: bj

Swiss Krono chce zbudować nowy magazyn. Wysoki jak 10-pietrowy budynek i nieco tylko niższy niż np. wieża żarskiej „katedry”.

Kolejny magazyn wysokiego składu zamierza budować Swiss Krono w Żarach. Będzie wysoki jak 10-piętrowy blok. I wyższy od tego, który już stoi.

W ramach inwestycji zaplanowana jest rozbiórka części istniejącej hali, a na jej miejscu powstanie nowy automatyczny magazyn wysokiego składowania.

Dla urzędników starostwa to inwestycja oddziałująca na środowisko, więc mieszkańcy mogą się zapoznać z dokumentacją  budowy.

  Za to burmistrz Żar Danuta Madej o oddziaływanie na środowisko nie martwi się. Umorzyła postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej, bo uznała, że ta inwestycja… ani zawsze, ani potencjalnie na środowisko nie będzie miała wpływu.

Choć sam inwestor zakłada, że choć z inwestycją nie będzie się wiązała emisja zanieczyszczeń do atmosfery, to już podczas eksploatacji magazynu mogą powstawać odpady typu oleje hydrauliczne, smarowe, zużyte części maszyn i urządzeń oraz komunalne.

 Jeszcze wyższy

Skalę inwestycji obrazuje konieczność częściowej rozbiórki sąsiadującej hali – niemal 4 tys. mkw. Pozostała część hali o pow. ok. 2 tys. 400 mkw. będzie terminalem załadunkowym.

Budynek nowego magazynu ma być długi na ponad 108 m, szeroki niemal 45 m. I wyższy od najwyższego obiektu w Swiss Krono czyli magazynu wysokiego składu aż o 6 metrów.

Tylko wieża wyższa

Magazyn będzie zautomatyzowany i bezobsługowy, nie będzie tu pracy dla ludzi. Przenośniki czy układnice będą sterowane zdalnie. Płyty drewnopodobne, ułożone na paletach do wysokości ponad 2 mm, będą dostarczane automatycznym transportem szynowym. Palety będą układane w regałach na 20 poziomach. Znajdą się tu rolkowe przenośniki.

-Początek budowy zaplanowany jest na przełom października i listopada 2021, zakończenie 2023 r. Budowa opiera się częściowo na istniejącej infrastrukturze, z której wyłonią się dwa obiekty magazynu wysokiego składu (HRL) o powierzchni 4 tys. 500 mkw. i przyległa hala magazynowa (2 tys.500 mkw). -wyjaśnia Jarosław Masina, kierownik działu marketingu i rzecznik żarskiego Swiss Krono. – Nowy magazyn zwiększy dostępność towaru dla klientów, a także skróci czas załadunku pojazdów.

Nowy magazyn Swiss Krono będzie jednym z najwyższych budynków w Żarach. Będzie liczył prawie 37 metrów. Wieża żarskiego kościoła farnego pw. NSPJ liczy 43 metry.

Napisz komentarz »