REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Oszukują na kwarantannę

Opublikowano 01 października 2021, autor: jb

Otrzymujesz SMS-a o kwarantannie. Klikasz w link w wiadomości i instalujesz na telefonie złośliwe oprogramowanie. Oszuści wymyślili nową metodę na zdobycie dostępu do kont bankowych.

SMS-y o takiej treści: „Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie” rozsyłane są teraz po całym kraju.

Jeżeli wejdziemy w dany link, zainstalujemy sobie złośliwe oprogramowanie. Oszustom potrzebne jest do tego, by poznać hasła do naszych kont w banku.

Nigdy przez SMS

Obecnie kwarantanna nakładana jest w dwóch przypadkach – na osoby niezaszczepione wracające z zagranicy i na tych, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

-Pracownicy Sanepidu w ogóle nie rozsyłają żadnych SMS-ów w tak oficjalnej sprawie. Nie przesyłają także żadnych linków do innych stron – mówi Dagmara Nerga, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żarach. – Od ubiegłego tygodnia 25 osób dzwoniło do nas, bo dostało takiego SMS-a i chciało dopytać o szczegóły.

– Jeżeli my nakładamy kwarantannę, to nigdy bez kontaktu telefonicznego z daną osobą i nigdy poprzez SMS. W trakcie rozmowy zawsze informujemy o terminie zakończenia kwarantanny, zbieramy informacje o szczepieniach. Jeżeli nie możemy się z kimś skontaktować, prosimy o pomoc policję – dodaje Małgorzata Maternowska z PSSE w Żaganiu.

Jeżeli mamy wątpliwości czy mamy obowiązek przebywania w kwarantannie, powinniśmy dzwonić pod infolinię 22 250 01 15. 

Szybko zarobić czy stracić?

-W ostatnich dniach na terenie powiatu żarskiego  kilka osób zgłosiło utratę pieniędzy przez to, że na internetowej platformie wpłacili niewielką kwotę, by móc zyskać więcej na giełdzie.Trzeba było się zarejestrować i podać swoje dane oraz numer telefonu. Wtedy dzwonił pracownik tej firmy informując, że trzeba dokonać opłaty rejestracyjnej. Kolejny pracownik informował, że musi zainstalować robota współpracującego z platformą oraz bankiem klienta. Po instalacji programu z kont bankowych zniknęły oszczędności, a oszuści jeszcze zaciągali kredyty – mówi kom. Aneta Berestecka, oficer prasowy KPP w Żarach. 

Tak oszukują

– SMS-y o kwarantannie .
– SMS-y z linkiem do złośliwego oprogramowania, które informują o odłączeniu mediów przez niewielką niedopłatę na rachunku albo nakazują dopłacić do paczki, która została do nas wysłana.
– Na portalach aukcyjnych i sprzedażowych osoby wysyłają linki do zainfekowanych stron, przez które należy zapłacić za towar. Podanie na tej stronie swoich danych daje złodziejom dostęp do naszego konta. Trzeba uważać na fałszywe potwierdzenia zapłaty.
– Telefonicznie pieniądze wyłudzane są metodą na wnuczka, ale także np. policjanta, pracownika NFZ, OPS, którzy namawiają do przekazania oszczędności, żeby były bardziej bezpieczne.

Napisz komentarz »