REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Tłumy na szczepieniu

Opublikowano 01 października 2021, autor: mk

Setki osób czekało kilka godzin, by zaszczepić się przeciwko grypie.

Pomimo chłodu i niewygody, setki seniorów tłoczyło się we wtorek (28.09) pod centrum medycznym Eskulap w Żarach. By zadbać o zdrowie stłoczeni kilka godzin na dworze seniorzy czekali, by dostać szczepionkę przeciw grypie. Dawek było tylko 600, więc nie ma się co dziwić, że wielu seniorów tak się poświęciło i narażało zdrowie. Bo seniorów w Żarach po 65 roku życia jest 7 tysięcy!

4 godziny w kolejce

Szczepienia zaczęły się o godz. 10.00, a pierwsi chętni zjawili się już o godzinie 6.00 rano. Kolejne osoby były tam o 6.15. Do godziny 7.00 cale schody były już pełne. Przed 8.00 na szczepienie czekało już około 100 seniorów, a godzinę później było ich ponad dwa razy tyle.

Seniorzy nie kryli oburzenia, że muszą wystawać w wielogodzinnej kolejce. Wielu narzekało na ból schorowanych kolan i pleców. A przecież w zeszłym roku pod Eskulapem też stały wielogodzinne kolejki. Teraz znów nikomu nie chciało się wprowadzić choćby listy zapisów.

–   I tak by były kolejki, nerwówka. – mówi Janusz Stankiewicz z Centrum Medycznego Eskulap w Żarach. Problemu nie widzi.  – A tak wszystko poszło bardzo sprawnie. Niektórzy przyszli tak wcześnie,  bo myślę, że niektórzy już tak mają, że wolą poczekać. Zapisy mijają się z celem. Zainteresowanie było bardzo duże.

Nikt, także urzędnicy z Ratusza, którzy na szczepionki przeznaczyli pieniądze, nie widzi problemu w tym, że kilkaset starszych osób przez kilka godzin tłoczyło się w kolejce.

Pieniędzy tyle samo, szczepionek mniej

Urząd Miasta Żary przeznaczył na szczepienia 20 tys. zł, 18 tys. zł dołożył urząd marszałkowski. Tyle pieniędzy dostało centrum medyczne Eskulap, a kupiło za nie 600 szczepionek. To o ponad 200 sztuk mniej niż w zeszłym roku, choć budżet na zakupy się nie zmienił.

– W tym roku mamy problem z kupnem szczepionek. Ministerstwo zdrowia wykupiło praktycznie cały zapas. Wszystko podrożało. – mówi J. Stankiewicz – Jeżeli miasto zdecyduje się doszczepić większą liczę seniorów, to zawalczymy i zdobędziemy szczepionki.

– Wygospodarowaliśmy jeszcze 20 tys. zł. Teraz szczepionki muszą zostać kupione przez wykonawcę szczepień i wyznaczymy termin dla mieszkańców – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Napisz komentarz »