REKLAMA

Gospodarka, Praca

Praca dla 1700 osób

Opublikowano 24 września 2021, autor: bj

100 ciężarówek na dobę. Zatrudnienie 1 tys. 700 osób, praca 7 dni w tygodniu. W Sieniawie Żarskiej ma powstać wielka hala firmy Panattoni.

Powierzchnia zabudowy ma tu zająć ponad 7 hektarów, parkingi – 4 hektary, a długość dróg wewnętrznych niemal 2 km.

Czy ucierpi środowisko lub ludzie, gdy powstanie megahala w Sieniawie Żarskiej (gm. Żary), analizują urzędnicy. Inwestor, który robi przymiarki do budowy wielkiej hali w Sieniawie Żarskiej będzie musiał zebrać kwity i postarać się o raport środowiskowy. – W tej chwili spływają do nas opinie instytucji, które zajmują stanowisko w tej sprawie-uzupełnia Marek Siry z referatu ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Żarach.

Przypomnijmy. W planach inwestora czyli firmy Panattoni jest budowa dwóch hal magazynowo-usługowo-produkcyjnych z zapleczem socjalnym i biurowym, do tego budynek pompowni, zbiornik retencyjny 8 tys. metrów sześciennych, budynek wartowni, drogi wewnętrzne, place manewrowe, wiaty rowerów, 131 doków dla samochodów ciężarowych, parking na 200 aut. Hale są przeznaczone pod wynajem.

Praca tu odbywać się ma na okrągło – 7 dni w tygodniu, na 3 zmiany. Zatrudnienie sięgnie 1 tys. 700 osób. Całość obsługiwana będzie przez około 100 wozów na dobę, z czego w ciągu dnia przyjedzie 80 ciężarówek, w nocy – 20.

Plany już chcą zmieniać

Gmina już przystąpiła do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, bo chodzi o to, żeby budynek ma mieć nie 10, a nawet 15 metrów wysokości.

Wciąż nie ma informacji, kto miałby dzierżawić obiekt. Hale w części magazynowej wyposażone będą regały wysokiego składu. Część hali ma być przeznaczona na mroźnie i chłodnie do przechowywania art. spożywczych, kosmetycznych bądź farmaceutycznych.  Inwestor dopuszcza możliwość wynajęcia części hali właśnie firmie zajmującej się sprzedażą farmaceutyków. Z deklaracji wynika, że nie będą tu przetwarzane odpady, ani nie będą stosowane rozpuszczalniki organiczne.  Ma tu być prowadzona działalność magazynowa, nieuciążliwa produkcja, konfekcjonowania towaru bądź montaż.

Dali głos

Firma złożyła wniosek o uzyskania opinii instytucji, które są związane z ochroną środowiska. Pierwsze pisma już spływają do Urzędu Gminy. „Wody Polskie” uznały, że ich zdaniem  nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, bo inwestycja jest zlokalizowana poza obszarami Natura 2000 (najbliżej jest żarski las, w odległości ok. 2 km, do tego jest też bezpośrednie sąsiedztwo obszaru chronionego Bory Bogumiłowskie).

Z kolei Sanepid stanął na stanowisku, że raport musi być wykonany. Jak wynika z ich pisma, podczas eksploatacji obiektu nastąpi emisja zanieczyszczeń do powietrza, hałasu oraz powstaną ścieki i odpady. Według oceny inwestora  w granicach normy będzie emisja poziomu hałasu, a emisja gazów i pyłów pozostanie bez wpływu na okoliczne zabudowania.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z uwagi na niewielką odległość ok. 400 m od innego podmiotu (czyli Magnaplastu), stwierdziła, że raport środowiskowy powinien zawierać analizę, czy nie dojdzie do kumulacji oddziaływań.

Napisz komentarz »