REKLAMA

Kronika policyjna

Psia grypa

Opublikowano 24 września 2021, autor: bj

Plaga nieobecności, wysyp lekarskich zwolnień. Pandemia na komendzie? Nie. Akcja protestacyjna.

Plaga zwolnień lekarskich policjantów dopadła żarską Komendę Powiatową Policji. Włączenie się w ogólnopolski protest mundurowych w Żarach objawiło się nieobecnością ok. 70 proc. mundurowych. Wysyp L4 nastąpił we 21-22.09. W pracy nie było całego wydziału ruchu drogowego, części prewencji i dzielnicowych. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale czytelny plan awansów, dodatków i rozwoju, a także budowę komendy w Żarach.

– Zachowana na tę chwilę jest ciągłość służby – ucina pytania o protest Aneta Berestecka, rzeczniczka żarskiej policji.

– Jeżeli tak jest, to super, gratuluję. Czy jest tak faktycznie, ciężko nam to stwierdzić-komentuje Tomasz Fudali, szef zarządu terenowego NSSZ Policjantów w Żarach. Sam jest na zwolnieniu lekarskim.

Z drogówki do pracy miał stawić się tylko naczelnik. A właśnie 22.09. zaplanowane było  szkolenie policjantów z kolegami z Niemiec. Starannie przygotowane, z agendą i cateringiem.

Jeden z mundurowych mówi o kompletnej kompromitacji. -To miało być szkolenie dla drogówki. Niemcy przyjechali. Od nas nikogo nie było. Poza naczelnikiem. Nie było się komu szkolić, ani nawet tych kanapek zjeść – słyszymy.

Jak twierdzi nasz informator, policjanci w szkoleniu uczestniczyli. – Żeby uniknąć blamażu ściągali, kogo się dało, pracowników cywilnych. Nawet konserwator tam był-słyszymy.

Nie zgadzają się

Ponoć sytuacja ma się poprawić.

Zgodnie z ustaleniami wzrost wynagrodzeń ma nastąpić od 2022 r. w równej wysokości 677 zł brutto dla każdego funkcjonariusza. Ma być też łatwiejsza ścieżka awansu, do tego ma dojść odmrożenie i zwiększenie funduszu nagrodowego.

– Rzekomo porozumienie zostało przyjęte 21.09. przez policjantów. Ale 3 związki, w tym nasz lubuski, się na to nie zdecydował. My się po prostu na to nie zgodziliśmy-wyjaśnia T. Fudali. -Jesteśmy niezadowoleni z tego porozumienia.

Modzi policjanci, do 26 roku życia, którzy są zwolnieni z podatku dochodowego zarobić mogą ok. 3 tys. 800 zł „na rękę”, potem płaca maleje do ok. 3 tys. 500 zł. Policjant z niespełna 20-letnim stażem może liczyć na ok. 4 tys. zł netto.

Napisz komentarz »