REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Chory lis w mieście

Opublikowano 24 września 2021, autor: jb

Biały dzień, ulica przed domem. Worki ze śmieciami sprawdza lis. To wszystko w Żaganiu przy ul. Szkolnej.

Lis w poszukiwaniu jedzenia rozgrzebuje worki z wystawionymi śmieciami. Nie boi się ludzi, samochodów.

Zwierzę na pewno było widziane także w okolicach ul. Dworcowej, Kolejowej, różnych częściach Moczynia, choć  nie wiadomo, czy to ten sam lis. Mieszkańcy zaczęli dzwonić do Straży Miejskiej, niektórzy chcą pomocy dla chorego lisa, inni boją się o bezpieczeństwo swoich zwierzaków.

Stać i czekać się nie da

-To nie jest prosta sprawa złapać lisa, który pojawia się w różnych miejscach. Nie możemy przecież stanąć i czekać aż się pojawi. – mówi Roman Kuczak, komendant Straży Miejskiej. -Wcześniej mieliśmy zgłoszenia z ul. Dworcowej. Tam w pobliżu przedszkola ustawiliśmy już żywołapkę – przyznaje. I dodaje  -Dzikie zwierzęta trafiają przeważnie potem do azylów, choć bardzo trudno znaleźć takie, które przyjmie chorego.

-Dzikie zwierzęta tak naprawdę należą do Skarbu Państwa i podobnie jak z dzikami, nie ma jasnych przepisów, które mówią o tym, kto powinien je odłowić. My możemy powoływać się na przepisy o zasadach porządku w mieście. Zlecamy wtedy Straży Miejskiej jego wyłapanie. – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka urzędu.

Chcą pomóc

W akcję włączyło się żagańskie stowarzyszenie „Zwierzoluby” .

– Widać, że ten lisek jest bardzo zniszczony, chory. Na pewno też jest zarobaczony. – mówi pani Renata.  -Najtrudniejsza część, to skutecznie go odłowić i zabezpieczyć.

Napisz komentarz »