REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Zarabiają na nas, ale cen nie obniżą

Opublikowano 24 września 2021, autor: nk

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Żarach zarabia na czynszach i na administrowaniu szaletami, a Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie na śmieciach. Biznes jest dobry, obie spółki wyszły na plus.

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie zarobił w ubiegłym roku blisko 1 mln 500 tys zł na czysto. Nie oznacza to, że możemy się spodziewać obniżenia opłat za odpady.

– Jest dobra koniunktura na surowce wtórne, ale nie ma w tym stabilizacji. W poprzednich latach do makulatury trzeba było dopłacać, teraz jest na tym przyzwoity zysk, ale co będzie dalej? Obniżanie ceny na bramce w tym roku o 30 zł, żeby mieszkańcy płacili o 50 groszy mniej, a w przyszłym roku np. podniesienie ceny dwa razy, bo zmienią się wyniki, to byłoby mało poważne. Dążymy do stabilizacji ceny. Celem spółki nie jest zysk w przeciwieństwie do prywatnych zakładów, dlatego nasze ceny są jednymi z najniższych w Polsce – mówi Jacek Połomka prezes ZZO w Marszowie.

Mają długi

W ubiegłym roku wynagrodzenie prezesa ZZO wyniosło 211 tys.zł (średni miesięcznie to ponad 17.500 zł). Rada nadzorcza, w której skład wchodzą: przewodniczący ? Jarosław Borodynko, Tomasz Łuckiewicz, Anna Węgier, Leszek Linda, Joanna Poradzisz Laśkiewicz otrzymała 135 tys.zł wynagrodzenia.

W ZZO zatrudnionych było 110 osób, 80 z nich to pracownicy fizyczni.

Przychody spółki wyniosły w 2020 roku 28 mln zł i były o 4 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Zadłużenie ZZO wynosi 20 mln zł, z czego 17 mln to kredyt na budowę zakładu zaciągnięty w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Udziałowcami ZZO jest 15 gmin, z czego 25 proc. ma Miasto Żary.

Zarabiają na czynszach

Na plusie w ubiegłym roku był również żarski ZGM. Spółka, której właścicielem w całości jest burmistrz Żar zajmuje się zarządzaniem lokalami i budynkami należącymi do Urzędu Miasta. Prowadzi schronisko dla zwierząt, administruje targowiskami oraz prowadzi szalet miejski. ZGM na tej działalności zarobił na czysto 140 tys. zł. Przychody spółki z opłat czynszowych wyniosły 7 mln 800 tys. zł. Za administrowanie schroniskiem ZGM dostał 509 tys. zł. Na opłatach z dzierżawy targowiska zarobił 773 tys. zł, a na administrowaniu szaletem  44 tys. zł.

Prezesem ZGM jest Krzysztof Tuga, który w 2020 roku zarobił 160 tys. zł (miesięcznie to średnio ponad 13.300 zł). Członkami Rady nadzorczej są: Paweł Nowakowski, Zbigniew Wroński i Marta Budźko Jakubiec. Wynagrodzenie Rady to 69 tys. zł.

ZGM zatrudnia 32 pracowników, z czego 28 to pracownicy biurowi.

komentarz »
  1. Olo 3 października 2021 14:34 - Odpowiedź

    Uważam, że jest za dużo pracowników biurowych zarówno w ZGM jak w ZZO.
    Powinna być optymalizacja zatrudnienia we wszystkich spółkach miejskich włącznie ze ZWiK oraz PEKOM.
    Przerost administracji jest ogromny w tych spólkach i czas na zmiany personalne.
    Jak również czas na młodego Burmistrza w Żarach i Żaganiu.

Napisz komentarz »