REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wyrżnęli dziesiątki drzew

Opublikowano 24 września 2021, autor: Piotr Piotrowski

137 drzew wycięto przy drodze powiatowej ze Śliwnika do Szprotawy. Powodem jest przebudowa nawierzchni. Do wycinki przygotowanych jest kolejnych 30.

Pod topór poszły głównie okazałe lipy.

– Nowa droga musi spełniać parametry, stąd wycinka. Poprawi to również bezpieczeństwo podróżujących. Korzenie drzew wybijają stary asfalt, robiąc muldy i koleiny – zaznacza sekretarz powiatu zagańskiego, Iwona Hryniewiecka.

Wycięto 137 drzew, w większości – zdrowych. Przetarg na przebudowę drogi Szprotawa- Polkowiczki, aż do Śliwnika wygrało Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Jeleniej Górze, które za roboty zaoferowała 7 mln 708 tys. zł. Firma ma pięć miesięcy na wykonanie zadania. Powiat na ten cel otrzymał 50-procentowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, po 250 tys. zł dorzuciły gminy Szprotawa i Małomice. Ponad 3,3 mln zł, wyłoży powiat, z emisji obligacji.

Ale to nie koniec.  Powiat rozstrzygnął 74-milionowy przetarg na przebudowę 11 km drogi z Żagania i ul. Żelaznej w kierunku Trzebowa i Rudawicy. Tu pod topór pójdzie 30 drzew. 5 drzew zostanie wyciętych przy ul. Żelaznej, 25 na trasie do Rudawicy. To głównie dęby, klony, sosny i akacje.

Napisz komentarz »