REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Zbierają na wieżę

Opublikowano 24 września 2021, autor: jb

Remontu Wieży Bismarcka w Żaganiu i uruchomienia tarasu widokowego chce Żagańskie Stowarzyszanie Ratowania i Ochrony Zabytków. Uruchomili na to zbiórkę pieniędzy.

Wieża Bismarcka powstała w Żaganiu w latach 1908-1909, upamiętniała niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka. Jest jedną z nielicznych budowli tego typu w Polsce.

Wieża leży dziś na terenie miasta, podlega opiece miejskiego konserwatora zabytków.

Ma 22 metry wysokości, wykonana jest z głazów narzutowych oraz granitu na rzucie prostokąta pochodzącego z kamieniołomu koło Bolkowa.

Dojść tam można np. od strony Szkoły Podstawowej nr 5. Portal wejściowy z salą, wcześniej ku czci Bismarcka zlokalizowany jest od strony miasta. Drzwi zastąpione są kratą. Nad wejściem osadzono  lwa z granitu, a nad nim tablicę z napisem „Bismarck”. Wieżę na wysokości 5 m otacza z trzech stron taras, do którego prowadzą schody.

Wieża przetrwała głównie dlatego, że w 1938 roku wbudowano w nią zbiornik wodny i od tego czasu, aż do 2002 roku służyła jako wieża ciśnień. Od tamtego czasu niszczeje.

 Ma potencjał

Pomysł na renowację ma Żagańskie Stowarzyszanie Ratowania i Ochrony Zabytków.

-Chcielibyśmy wykorzystać potencjał zabytkowy tego obiektu. Po jego odnowieniu marzy nam się uruchomienie tutaj tarasu widokowego – mówi Krzysztof Dulski, prezes Stowarzyszenia.

W planach jest m.in. remont elewacji, zagospodarowanie terenu wokół, przystosowanie wnętrza do zwiedzania, zabezpieczenie tarasu na możliwość organizacji tarasu widokowego.

-Działamy wolontariacko jako stowarzyszenie, po godzinach pracy. Oczywiście, nie mamy środków na taki remont. Najpierw potrzebna nam jest dokumentacja remontu, żebyśmy w ogóle mogli starać się o jakiekolwiek dofinansowania. Sama dokumentacja to koszt rzędu nawet 20 tys. zł. Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę – tłumaczy K. Dulski. – Otworzyliśmy ją na 100 tys. zł, byłoby świetnie, gdyby udało się uzbierać chociaż na jakąś część prac. Wieża ma świetną lokalizację, przed laty w pobliżu był tutaj park Belaria z restauracją, wierzymy, że to miejsce ma potencjał.Gdyby ktoś zechciał nas wspomóc, będziemy bardo wdzięczni -dodaje.

Na rzecz remontu wieży prowadzona jest zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl „Remont Wieży Bismarka – Żagań”.

Napisz komentarz »