REKLAMA

Kultura, Oświata

Czekają na seniorów

Opublikowano 01 października 2021, autor: jb

Uniwersytety Trzeciego Wieku z regionu rozpoczęły przygotowania do nowego roku akademickiego.

W Żaganiu zapisy na zajęcia dla seniorów w ramach UTW ruszyły w połowie miesiąca.

– Rok akademicki oficjalnie zainaugurujemy we wtorek, 5 października. Na kolejny dzień planowane są już pierwsze zajęcia. Dzisiejsze obostrzenia związane z koronawirusem ich nie zabraniają, choć wiadomo, że obowiązuje nas dystans, maseczka i dezynfekowanie dłoni – mówi Stanisława Szczepanik, przewodnicząca UTW.

Do wyboru seniorzy w Żaganiu mają sekcje: basen, gimnastyka, joga, taniec towarzyski, języki angielski i niemiecki, zespół śpiewaczy Pod Różą, grupę artystyczną, Filmowy Klub Seniora, regionalistykę, informatykę. -Trzeba zachęcać seniorów, żeby znowu nie zamykali się w czterech ścianach, ale wyszli do ludzi. W naszym wieku większość jest już zaszczepiona, więc jesteśmy coraz bardziej bezpieczni. – mówi S. Szczepanik.

Zapisywać się do UTW można w pałacyku (po dawnej bibliotece) przy ul. Jana Pawła II, wpisowe wynosi 20 zł, a potem opłata zależna jest od ilości zajęć.

Zaczynają rok

Żarski uniwersytet trzeciego wieku inaugurację roku akademickiego zaplanował na dziś (piątek 1.10) w sali Folwarku Zamkowego przy ul. Poznańskiej, o godzinie 11.00.

– Aby zapisać się na zajęcia UTW w Żarach czy Kunicach, trzeba odwiedzić naszą siedzibę przy ulicy Wrocławskiej w godzinach od 8.00 do 13.00. Semestr kosztuje 60 zł, a cały rok 120 zł. Podczas zapisu i wypełniania karty uczestnika, senior decyduje, którą opcję wybiera – mówi Łukasz Matyjasek, dyrektor ŻDK. – W tym roku uruchamiamy sekcję brydża, szarady, literacką, teatralną, szydełkowanie, zespół „Wrocławska 7”, klub dyskusyjny, „Haryzma”- wylicza Ł. Matyjasek i dodaje: – W Kunicach będą sekcje: wokalna, saksofon, ukulele, szachy, sekcja teatralno-filmowa, plastyczna, kabaret „ojtam-ojtam” i sekcja zespołów muzycznych.

W Lubsku Uniwersytet Trzeciego Wieku rok akademicki rozpocznie 25 października w budynku Centrum Kultury. Będą takie sekcje jak: klub seniora, plastyczna, szachy, teatr, malarstwo i nauka gry na instrumentach.

Dwa tygodnie za darmo

Nowy rok dla UTW w Szprotawie rozpocznie się 18 października.

– Rozpoczniemy od otwarcia  Gminnego Tygodnia Seniora. Od tego dnia do końca miesiąca będziemy mieli „dni otwarte”. Każdy będzie mógł za darmo skorzystać z naszych zajęć, wtedy też ruszą zapisy. W listopadzie ruszymy z zajęciami dla osób zapisanych – mówi Zenona Piwtorak, prezes zarządu UTW.

W tym roku planowane są zajęcia: gimnastyka, nordic walking, joga, taniec, historia, historia literatury, kurs obsługi komputera,  raz w miesiącu organizowane są rajdy rowerowe. Od tego czy zapisze się wystarczająca liczba osób, będzie zależało, czy ruszą lektoraty języków obcych.

Zajęcia UTW prowadzone są w Centrum Seniora w „Magdalenkach”. -W czasie pandemii obniżyliśmy opłaty do 2 zł miesięcznie. Jeżeli grup będzie dużo i trzeba będzie organizować po kilka spotkań z wykładowcami, wtedy zastanowimy się nad podniesieniem opłaty – tłumaczy Z. Piwtorak.

Ruszają

Zapisy na zajęcia trwają w Iłowej, tam inauguracje roku zaplanowano na sobotę, 2 października. Można zgłosić swój udział w zajęciach plastycznych, fotograficznych, tanecznych. Prowadzona będzie joga, gimnastyka, nordic walking, gra w bule, ale też historia, języki angielski i niemiecki, można się zapisać do zespołu teatralnego „Oficjalnie bez nazwy” oraz muzycznego „Uniwand”

-Zapisywać się można w sekretariacie Biblioteki Kultury, czyli budynku głównym dawnego Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Niezależnie od ilości zajęć, na które się zapiszemy, opłata miesięczna to 10 zł – mówi Anna Michalczuk, koordynator zajęć UTW.

Napisz komentarz »