REKLAMA

Kultura, Oświata

Wiersze ubiera w muzykę

Opublikowano 24 września 2021, autor: jb

Raper Galu właśnie wydaje trzecią płytę. Każdy może wysłać swoje zdjęcie, jeżeli chce znaleźć się na jej okładce.

Galu, czyli Jarosław Kargol (28 l.), pochodzi z Iłowej. Siebie opisuje jako zwykłego chłopaka z osiedla.

– Uczęszczałem do szkoły w Iłowej, ostatnią klasę ukończyłem w Gimnazjum Sportowym w Zielonej Górze na profilu piłkarskim. Chciałem zostać piłkarzem. Styczność z muzyką miałem od zawsze, bo rodzice, Lucyna i Wiesław, występowali w Zespole „Watra” z Brzeźnicy. Ja też z nimi występowałem, tańczyłem, śpiewałem. Jeździliśmy na koncerty po całej Polsce.

Muzyka jest tlenem

Rapem Galu zajął się w internacie szkoły sportowej.

– Pierwsze teksty zacząłem pisać w 2010 r. – przyznaje Galu. – Przez przypadek. Kolega miał w pokoju sprzęt muzyczny i mikrofon. Byłem bardzo zafascynowany. Na początku pisanie tekstów i nawijanie było dla mnie upustem emocji, coś jak rozmowa z najlepszym przyjacielem. Bardzo mi to pomagało, nie byłem duszą towarzystwa, mały, szczupły, nieśmiały. Pisanie tekstów było dla mnie jak psychoterapia. Mama kiedyś pisała wiersze, może mam to po niej. Piszę wiersze ubrane w muzykę. Muzyka dziś jest dla mnie tlenem, daje mi satysfakcję.

Studio nagrań Galu ma dzięki tacie.

– Rodzice bardzo pomogli mi w realizacji pasji. – przyznaje Jarek. –  Kupiłem pierwszy mikrofon, a tato wybudował mi studio, w którym do dziś nagrywam wszystkie utwory. Jestem mu za to bardzo wdzięczny. Studio powstało w komórce, w której kiedyś trzymaliśmy rowery i stary piec. Wszystko robiliśmy od zera.

Hymn Piasta

Dziś Galu w piłkę grywa w weekendy, ale to właśnie on jest autorem hymnu dla iłowskiego Klubu Piłkarskiego PIAST. – Od 4 września jest on grany na każdym meczu rozgrywanym w Iłowej. Jest to pierwszy oficjalny hymn jaki powstał w klubie, który działa od 1946 roku. – mówi Galu.

Praca i koncerty

-Pracuję  w Niemczech, to pozwala mi przede wszystkim zarobić na to, żebym mógł inwestować w muzykę. – nie ukrywa Galu. – Planuję powrót do Polski, mam w planie otworzyć coś swojego, bo oprócz muzyki interesuję się rękodziełem, lubię robić rożne ozdoby, np. z betonu. Ostatnio miałem możliwość wystąpienia na Jarmarku Michała. Byłem bardzo miło zaskoczony reakcją publiczności pod sceną, to niezapomniane emocje.

2K21

W 2019 r. Galu wydał oficjalny album  „KONTRAST”.-  Ten krążek jest  symbolem przemiany słabego chłopaka w silnego mężczyznę. Kolejny album NON NAMEN ukazał się w lipcu 2021 roku  – mówi J.Kargol.

Na 1 października planowana jest promocja płyty „2K21”.

-Pracowałem nad nią z raperem, producentem Unikat z Guben. Dawid stworzył oprawę muzyczną do tego krążka, Łukasz Stefańczuk zajął się mixem i masteringiem. Płyta zawiera 7 utworów, do 2 dograli mi się Piekielny Raper z Głogowa oraz  WilkuRap z Ruszowa.

 Zdjęcie na okładkę

To ma być jedyna taka okładka płyty.

– Chciałem, żeby 2021 rok, pomimo pandemii kojarzył się dobrze. Stąd pomysł okładki ze zdjęć fanów. – mówi Galu. – Chodzi tu o fotografie, które mają znaczenie emocjonalne dla każdego słuchacza. Z tego co wiem, to pierwszy taki pomysł. Każdy, kto chciałby trafić na okładkę płyty, może pytać o szczegółu poprzez poprzez media społecznościowe. Zdjęcia (maksymalnie 5) można wysyłać na:  galurap@wp.pl. Moje utwory można znaleźć na GaluRap na Youtube, są także m.in. Spotify.

Napisz komentarz »