REKLAMA

Zdrowie

Zapłacimy za szczepionkę?

Opublikowano 17 września 2021, autor: jb

Zaszczepieni i niezaszczepieni uczą się zdalnie. W przypadku zakażenia koronawirusem w szkole, całe klasy odsyłane są do domu, nie ma wyjątków dla zaszczepionych.

Patrząc na dzienną liczbę zakażeń, która jest już wyższa niż we wrześniu ubiegłego roku, można spodziewać się, że nauka zdalna może zostać wprowadzona już w październiku. Już w pierwszym tygodniu września niektóre klasy trafiały na kwarantannę, a przez to na nauczanie zdalne. Minister edukacji zapowiada, że pod uwagę brane są różne warianty prowadzenia zajęć – od stacjonarnych, poprzez naukę hybrydową, po nauczanie zdalne. W ubiegłym roku uczniowie od czwartej klasy podstawówek i wszyscy starsi naukę zdalną rozpoczęli 25 października.

Zmieniły się za to zalecenia izolacji uczniów, które wytycza Sanepid. Przeważnie, gdy w klasie zakażony jest ktoś z uczniów lub nauczyciel, wszyscy niezaszczepieni  mają obowiązek kwarantanny. Uczniowie, którzy są zaszczepieni, obowiązku izolowania się już nie mają, ale żeby nie dzielić klasy, zajęcia zdalne prowadzone są wtedy dla wszystkich z danej klasy. W praktyce oznacza to, że uczeń niezaszczepiony po lekcjach zdalnych nie będzie mógł wyjść z domu do końca kwarantanny. Osoby zaszczepione takiego obowiązku nie mają.

Niewielu chętnych

Póki co, niewielu uczniów i ich rodziców jest zainteresowanych szczepieniami. W samych Żarach w miejskich szkołach rodzice zadeklarowali, że chcieliby zaszczepić 61 dzieci powyżej 12 roku życia. W Żaganiu taką chęć zadeklarowało zaledwie 26 osób.

Zapłacisz za zastrzyk?

Póki co, szczepionki są bezpłatne dla wszystkich powyżej 12 roku życia. Oficjalna decyzja o tym, że miałyby być płatne, jeszcze nie zapadła, ale przymiarki już są. Rzecznik rządu zapowiedział, że szczepionki bezpłatne mają być tylko do końca roku, choć nieoficjalnie mówi się, że odpłatność może być wprowadzona nawet w październiku. Szczepienie przeciwko koronawirusowi nie jest obowiązkowe, dlatego zastrzyk miałby być traktowany jak wszystkie inne nieobowiązkowe szczepienia, za które trzeba zapłacić. Koszt podania szczepionki oszacowano na 60 zł.

Napisz komentarz »