REKLAMA

Zdrowie

Jest gorzej niż rok temu

Opublikowano 17 września 2021, autor: jb

Szok! Na koronawirusa choruje dziś więcej osób niż we wrześniu rok temu! A przecież cześć z nas jest zaszczepiona.

Przez większość dni w minionym tygodniu odnotowywano więcej zakażeń niż w tym samym okresie w 2020 roku. Mniej potwierdzonych zachorowań w porównaniu do poprzedniego roku jest jedynie w soboty i niedziele, a także w poniedziałki, kiedy zazwyczaj robi się też mniej testów. Od wtorku (14.09), gdy publikowane już były pełne wyniki, każdego dnia były wyższe.

Najwięcej chorych pojawiło się w statystykach ze środy, 15.09., gdy w rejestrze zakażonych przybyło kolejnych 767 osób (o 162 więcej w porównaniu do 15 września ubiegłego roku). To o blisko 50 procent więcej w porównaniu do środy tydzień wcześniej.

W naszym województwie najwięcej osób zachorowało w czwartek (16.09.). Wtedy odnotowano u nas 19 kolejnych zakażeń, w kraju było ich 722. Tak wysokich dziennych zachorowań w kraju nie było od końca maja.

Przez cały tydzień zachorowało 8 osób w powiecie żagańskim i 2 w żarskim.

W naszym województwie liczba osób zakażonych w szpitalach, w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, wynosi 1,49. Najwyższe statystyki są w trzech wschodnich województwach (średnio 3,60 chorych na 100 tys. zakażonych). Pod tym względem wynik lubuskiego jest 8. w kraju (na 16 województw).

W całym kraju dla zakażonych pacjentów przygotowanych jest 6099 łóżek na oddziałach covidowych. W ostatniej dobie zajętych było 881. W użyciu było 95 respiratorów.

Delta bardziej zaraźliwa

Najwięcej zachorowań, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jest w tych województwach, gdzie zaszczepiło się najmniej osób, czyli lubelskim, podlaskim i podkarpackim. W kraju mówi się o zaszczepieniu 19 mln osób, a tymczasem dziennych zakażeń jest więcej niż w ubiegłym roku, gdy szczepionek jeszcze wcale nie było. Potwierdza to tezę, że wersja „Delta” wirusa jest bardziej zaraźliwa. Pozytywną informacją jest to, że zakażeni chorują lżej.

Napisz komentarz »