REKLAMA

Aktualności, Polityka

Proces burmistrza przyspiesza

Opublikowano 17 września 2021, autor: Piotr Piotrowski

Proces oskarżonego o łapówkarstwo burmistrza Szprotawy przyśpiesza. W ciągu dwóch dni (16-17 września) sędzia przesłucha kilkunastu świadków, w tym urzędników szprotawskiego Ratusza.

W czwartek, 16 września, w żagańskim Sądzie Rejonowym zeznawali m.in. była już skarbniczka gminy – Jadwiga Nowak, zastępca kierownika wydziału przedsiębiorczości, promocji i turystyki – Małgorzata Serafin, kierownik wydziału inwestycji i infrastruktury – Jan Litwinka, kierownik wydziału nieruchomości, rolnictwa i ochrony środowiska – Piotr Wciórka oraz były prezes spółki Szprotawski Zarząd Nieruchomości „Chrobry” – Kazimierz Sutor.

Sprawa została utajniona na wniosek obrońców oskarżonego burmistrza. Wokanda będzie kontynuowana dziś, w piątek, 17 września. Na niej sędzia przesłucha kolejnych świadków.  Kluczowe w sprawie będą nagrania agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które pochodzą z ich rozmów z księdzem Ryszardem Sz. To efekt prowokacji – jeden z agentów podszył się pod przedsiębiorcę, zainteresowanego zakupem działek w szprotawskiej strefie przemysłowej.

Prowokacja CBA

Przypomnijmy, burmistrz Mirosław Gąsik został zatrzymany przez agentów CBA w październiku 2019 roku, którzy z Urzędu Miasta pojechali z nim do jego domu, aby go przeszukać. Gąsika miał wsypać proboszcz Ryszard Sz., zdaniem śledczych – jego przedstawiciel w rozmowach dotyczących zakupu gruntów w strefie przemysłowej.

Wiedząc o planach sprzedaży gruntów dla dużego inwestora, którym burmistrz chwalił się na spotkaniach z mieszkańcami, CBA zrobiło prowokację. Podający się za inwestora agent nagrał rozmowę podczas spotkania z proboszczem jednej ze szprotawskich parafii, który w zamian za 500 tys. zł łapówki miał obiecać załatwienie zakupu po korzystnej cenie działki w szprotawskiej strefie przemysłowej. Łapówkę ksiądz Ryszard Sz. miał odebrać w recepcji hotelu. Gdy wyszedł z pałacu z gotówką, na gorącym uczynku ujęli go agenci CBA.

Burmistrz padł ofiarą polityki?

Zdaniem śledczych, duchowny miał być przedstawicielem burmistrza, dlatego wkrótce również M. Gąsik został zatrzymany i aresztowany. Burmistrz opuścił areszt dopiero po 9 miesiącach, po wpłaceniu kaucji 100 tys. zł. Sędzia zielonogórskiego Sądu Okręgowego uznał, że może pełnić funkcję burmistrza, mimo zarzutów o korupcję. Gąsikowi grozi 12 lat pozbawienia wolności.

M. Gąsik zarzeka się, że jest niewinny i padł ofiarą pomówienia księdza oraz politycznej walki o władzę, jaka toczy się w Szprotawie.  Procesu nie dożył ksiądz, który zmarł w grudniu ubiegłego roku.

Trzecim zatrzymanym przez CBA jest Zdzisław Sz., geodeta i były pracownik zielonogórskiego Urzędu Miasta. Z ustaleń śledczych wynika, że w zamian za łapówkę w wysokości 200 tys. zł miał obiecać przedsiębiorcy, że „pomoże mu załatwić” u konserwatora zabytków formalności przy odrestaurowaniu zabytkowego pałacu w Henrykowie, którego kupnem inwestor był zainteresowany. Do tej pory śledczy nie wyjaśnili publicznie, jaki związek z burmistrzem ma ten wątek

Do sprawy wrócimy.

Napisz komentarz »