REKLAMA

Zdrowie

Szpitale w gotowości

Opublikowano 17 września 2021, autor: jb

Z każdym dniem zakażeń koronawirusem jest coraz więcej. 105. Szpital Wojskowy jest w gotowości, by na oddziale covidowym przyjąć 22 pacjentów.

Dla zakażonych w gotowości są także dwa respiratory. W ostatniej dobie na żagańskim oddziale leżało dwóch pacjentów, jeden z nich wymagał podłączenia do respiratora.

– Wszelkie zmiany organizacyjne w szpitalu wynikają z bieżących potrzeb, w zależności od aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej i są zawsze konsultowane między innymi z wojewodą – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

Obecnie, decyzją wojewody, w lubuskim zabezpieczonych jest 266 łóżek covidowych w szpitalach w Żaganiu, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Gotowych do użycia jest 45 respiratorów. 

W ostatniej dobie w całym województwie w szpitalach przebywało 14 zakażonych pacjentów. Pomocy respiratora wymagał tylko jeden pacjent, ten, który leczony jest w Żaganiu.

 

Sprawdzają statystyki

W szczytowym momencie poprzedniej fali pandemii wirusa, 105. Szpital Wojskowy mógł przyjąć aż 160 pacjentów zakażonych koronawirusem. Jako covidowe działały wszystkie trzy oddziały szpitalne w Żaganiu, ale pacjentów przyjmowano także na oddziały wewnętrzny i chirurgię w Żarach.

Jak zapowiada Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody, odmrażanie oddziałów covidowych po poprzedniej fali było organizowane z myślą, że gdy tylko będzie taka konieczność, zostaną one przywrócone. Będzie to zależało do ilości kolejnych zakażeń. Szpital tymczasowy utworzony w Zielonej Górze miał zakończyć swoją działalność w czerwcu, ale także jego gotowość do pracy przedłużono, na razie do końca roku.

Napisz komentarz »