REKLAMA

Samorząd

Kamienica się sypie

Opublikowano 17 września 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Pochodząca z początku XVIII w. kamienica w Rynku 12 w Żarch jest w fatalnym stanie. Z dachu lecą dachówki, sypie się elewacja.

W kamienicy pod numerem 12 w żarskim Rynku do końca II wojny światowej mieścił się Hotel pod Złotą Gwiazdą. I wtedy zakończyła się jego złota era. Dziś można mówić już tylko o agonii. Kamienicę trzeba było ogrodzić, aby sypiące się fragmenty elewacji nie spadały na przechodniów. A z właścicielem budynku, który kilkanaście lat temu odkupił od Urzędu Miasta kamienicę, urzędnicy nie mają żadnego kontaktu.

Mamy problem

Kamienica się sypie, a urzędnicy mówią, że mają związane ręce.

– Prywatny właściciel dostarcza nam mnóstwa problemów – przyznaje Marek Iwlew, naczelnik wydziału nieruchomości w Urzędzie Miasta w Żarach. – To jest własność prywatna, więc możemy działać tylko w granicach prawa. Stan techniczny ocenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. My działamy z racji tego, że jest u nas Miejski Konserwator Zabytków – mówi M. Iwlew. – Nie mamy pewności, czy właściciele żyją, bo nie mamy z nimi żadnego kontaktu. Korespondencję jest nieodbierana, telefoin jest wyłączony. Sprawę prowadzi również komornik – odnośnie zadłużeń firmy, do której kamienica należy – dodaje urzędnik.

Z kamienicy sypią się dachówki. Odpada także tynk ze ścian.

–  Próbujemy to ogrodzić na tyle skutecznie, aby nikt nie ucierpiał – mówi M. Iwlew.

Żarski komornik Michał Kupny już wycenił kamienicę. O tym, kiedy odbędzie się licytacja, zdecyduje teraz sąd.

Napisz komentarz »