REKLAMA

Gospodarka

Wyrżnęli drzewa pod galerię

Opublikowano 17 września 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Na budowie galerii Hosso w Żarach znów zaczęło się coś dziać. Pod topór poszło 20 drzew, które rosły wzdłuż ulicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia, widząc, jak na ziemię lecą kolejne świerki.

Z działki u zbiegu ulicy Artylerzystów i Broni Pancernej, obok budynku dawnej farbiarni Dekory, gdzie ma powstać galeria, zniknęły drzewa i krzewy. Wycinka jest spowodowana pracami remontowymi wokół przyszłej galerii Hosso, usytuowanej pomiędzy Kauflandem a redakcją gazety „Regionalnej” i Telewizji Regionalnej.

W środę (15.09) pod topór poszło łącznie 20 drzew – 16 świerków, 2 klony i 2 lipy. Pilarze pozbyli się także krzaków, które rosły wokół.

Zapowiadają powrót

Wycinka jest zapowiedzią powrotu ekipy, która ma wybudować w Żarach przy ul. Broni Pancernej galerię Hosso. Inwestor złożył w czerwcu wniosek o zmianę pozwolenia na budowę do Starostwa Powiatowego. Jak wiadomo, zrezygnował z części atrakcji, które wcześniej planował. Jak się dowiedzieliśmy, w Hosso nie będzie 4-salowego kina, które było przewdziewane we wcześniejszym projekcie.

W międzyczasie Hosso zwróciło się do Urzędu Miasta w Żarach o wydanie pozwolenia na wycinkę drzew, które przeszkadzają w wykonaniu planowanego remontu. Przed budynkiem znajdować ma się bowiem parking.

– Na początek wykonaliśmy wycinkę drzew, co jest związane z powrotem ekipy budowlanej na teren naszej inwestycji w najbliższym czasie. Nie mogę jeszcze podać dokładnego terminu rozpoczęcia prac budowlanych, ale otwarcie centrum handlowego planujemy w przyszłym roku – informuje Anna Hawrylik z firmy Hosso

Urzędnicy z Ratusza, zanim wydali pozwolenie na wycinkę, przeprowadzili oględziny placu.

– Zgodnie z przepisami to do nas należało wystawienie pozwolenia – informuje Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury technicznej i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta. – Zanim wydaliśmy pozwolenie, przeprowadziliśmy oględziny. Część z drzew stanowiła zagrożenie dla ludzi i mienia. Natomiast kolejna część drzew rosła tak, że przeszkadzała inwestorowi w wykonaniu inwestycji – wyjaśnia D. Babula.

W zamian za wycinkę Hosso będzie musiało posadzić nowe drzewa.

– Pozytywna decyzja została wydana z pewnymi warunkami. Inwestor będzie musiał dokonać zastępczych nasadzeń, a dokładnie chodzi o 20 drzew i około 430 mkw. krzewów – precyzuje urzędnik.

Miał być rozmach, a wiatr hula

Żarska galeria Hosso, zgodnie z zapowiedziami, miała mieć rozmach – nowoczesne czterosalowe kino, klub fitness z prawdziwego zdarzenia, pizzerię, kebab i wysokiej jakości restaurację japońską. Do tego sklepy topowych marek. Już teraz wiadomo, że nie wszystkie pomysły uda się zrealizować.

komentarz »
  1. Władek 23 września 2021 12:10 - Odpowiedź

    Czy w projekcie jest miejsce na 20 drzew i 430 mkw. krzewów?
    Jeśli nie to w jaki sposób urzędnicy zamierzają zweryfikować wydaną decyzję?
    Wątpliwości jest dużo więcej niż powyższe pytania.

Napisz komentarz »