REKLAMA

Samorząd

W końcu się doczekali

Opublikowano 17 września 2021, autor: bj

Ponad ćwierć miliona złotych kosztować będzie ok. 700-metrowy chodnik w Mirostowicach Dolnych.

Do budowy chodnika przymierza się Starostwo Powiatowe w Żarach.

– Z oszczędności po przetargach zostało nam 200 tys. zł i te pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na budowę pierwszego etapu – tłumaczy Józef Radzion, starosta żarski.

Do puli swoje dorzuciła gmina Żary. Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na przekazanie 60 tys. zł na ten cel.

Na inwestycję mieszkańcy czekają od lat. Zbigniew Witka, sołtys Mirostowic Dolnych, w sprawie chodnika niemal ścieżkę wydeptał.

– Walczymy o to od 2006 roku. Czterech starostów w tym czasie przetrwałem. Począwszy od Skobelskiego, przez Cieślaka. Dudojć też obiecywał – nie ukrywa goryczy Z. Witka.

– Mam mnóstwo sygnałów od rodziców, których dzieci pieszo chodzą do szkoły. Gdy z obu kierunków jadą auta, to dzieciaki uciekają do rowu – mówi Wojciech Mielniczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych.

Do szkoły uczęszcza około 200 dzieci. Miejscowych, czyli tych, które nie dojeżdżają autobusem, jest połowa.

– Z naszych szacunków wynika, że dwa razy dziennie na pewno 80 dzieci musi pokonać tę drogę, idąc po jezdni – mówi W. Mielniczuk.

Wieś swoje też zrobi

Mieszkańcy bardzo się cieszą, choć inwestycja ma być podzielona na kawałki, bo cały chodnik, począwszy od centrum wsi w kierunku Łazu, ma ponad 2 kilometry długości.

– Jest taki plan, żeby kostka została położona od centrum w kierunku Dino, bo tam jest bardzo duży ruch pieszych – wyjaśnia J. Radzion.

– A my z funduszu sołeckiego chcemy poprawić chodnik i i dojazd od strony centrum kultury i kościoła. Na pewno wesprze nas w tym gmina, bo w przypadku inwestycji z funduszu dokłada drugie tyle. To kolejne dobre wiadomości dla mieszkańców – dodaje Z. Witka.

Ogłoszenie o przetargu na wykonanie prac zaplanowane jest jeszcze we wrześniu.

Napisz komentarz »