REKLAMA

Samorząd

Żarscy radni prawie jak VIP-y

Opublikowano 17 września 2021, autor: nk

Żarscy radni, choć wiedzieli, że nic nie załatwią dla mieszkańców, to i tak pięknie się wystroili i poszli na otwarcie centrum logistycznego w Swiss Krono.

Spotkanie odbyło się na terenie Swiss Krono. Firma w całości należy do szwajcarskich właścicieli, którym za ubiegły rok wypłaciła 188 mln zł dywidendy. Gościem honorowym na otwarciu centrum logistycznego był ambasador Konfederacji Szwajcarii, jego ekscelencja Jürg Burri. Pojawili się tam również liczni przedstawiciele żarskich władz samorządowych.

Poszedł kto chciał

– Firma zaprosiła wszystkich radnych. Kto chciał, to przyszedł. Była pani burmistrz Danuta Madej, wiceburmistrz Olaf Napiórkowski. Z radnych była tam nas prawie połowa. Był Piotr Czerwiński, Lucyna Grzybowicz, Magdalena Lenczyk, Arkadiusz Lis, Grzegorz Chmielewski, Joanna Werstler-Wojtaszek, Marcin Grubizna – wylicza Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta, który również uczestniczył w spotkaniu.

Według programu

Radni na imprezę poszli, mimo że domyślali się, że dla mieszkańców nic nie załatwią.

–  Nie liczyłem na to, że w czasie tego spotkania będą omawiane trudne i drażliwe tematy. Był ambasador Szwajcarii i sprawy zanieczyszczenia powietrza i hałasu nie były poruszane. Nie było żadnej dyskusji. Był znany program tego spotkania. Głos zabierali tylko i wyłącznie oficjalni przedstawiciele – opowiada M. Popławski.

– Nie było żadnej możliwości zabrania głosu. Jako radna poczułam bardziej, że stanowiliśmy tło do wydarzenia. Próbowałam powiedzieć asystentowi ambasadora o problemach, jakie spotykają mieszkańców Żar, ale powiedział, że nie rozumie – opowiada Joanna Werstler-Wojtaszek. – Tam nie było żadnych tematów dla mieszkańców. Nie było żadnych rozmów w kontekście uciążliwości zakładu. To było takie kurtuazyjne otwarcie centrum logistycznego. Tak naprawdę to taki terminal dla tirów. Byłam zaskoczona, że na takie wydarzenie ambasador przyjechał. Spotkałam się z taką opinią, że w ten sposób Kronopol kupuje sobie przychylność – dodaje radna PiS.

Nie wypadało odmówić

Część radnych czuła się w obowiązku, żeby nie odmawiać żarskiej firmie.

– Generalnie poszedłem, bo jest to jedna z największych firm w województwie lubuskim. Wydaje mi się, że nie wypadało nie odpowiedzieć na zaproszenie i przejść obok tego tak po prostu. Pogratulowałem prezesowi dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Nowy magazyn zrobił na mnie bardzo duże wrażenie – opowiada Marcin Grubizna.

Radny przekonuje, że w kuluarach rozmawiał z Maciejem Karnickim, prezesem żarskiego Swiss Krono, na temat uciążliwego hałasu i umówił się z nim, że dojdzie do spotkania w tym temacie.

– Zostałem zaproszony i uznałem, że w dobrym tonie jest pójść i zobaczyć, jak to wygląda, jak funkcjonuje zakład. Jeżeli dostanę zaproszenia od innych firm, to też chętnie z nich skorzystam – mówi Arkadiusz Lis.

– Pokazali na spotkaniu, ile podatku dla miasta zapłacili, ile wydali na ochronę środowiska, kogo sponsorują. Ja jestem optymistą. Widzę, że to, co mówią, to robią. Nie widzę ze strony firmy żadnego zagrożenia – mówi Piotr Czerwiński, radny SLD.

Nie poszli

– Ja nie poszłam na to spotkanie, bo według mnie to nie było miejsce ani czas, gdzie mogłabym załatwić cokolwiek dla mieszkańców – mówi Edyta Gajda.

Na spotkanie nie wybrał się też Tadeusz Płóciennik, radny miejski z PiS.

– To takie proste i czytelne. Firma korzysta z naszych zasobów, zarabia i wysyła prawie 200 milionów do Szwajcarii, a u nas dla jednego klubu da kilkadziesiąt tysięcy, dla innego kilka desek i wszyscy się na to biorą. Chodzą, dziękują i robią z siebie takie malutkie pionki. No niestety, takich mamy ludzi. Nie mogę tego zrozumieć. Za to wszyscy zapłacimy. Ludzie są tak sprzedajni i tak krótkowzroczni. Łykają wszyscy to samo powietrze, a co później? Groby sobie większe pobudują. Jeżeli nie nastąpią zmiany, to dalej będziemy takimi „przynieś, wynieś pozamiataj”. Czasem dostaniemy za to kwiatka, będziemy się cieszyć i to będzie jedyne, co możemy zrobić – komentuje T. Płóciennik.

Napisz komentarz »