REKLAMA

Sport

Pobiegli dla zdrowia i wiary

Opublikowano 17 września 2021, autor: Piotr Piotrowski

Ponad setka uczestników pobiegła ulicami Żagania w IV Biegu do Grobu Bożego. – Tu nie chodziło tylko o rywalizację, ale i

W sobotnim wydarzeniu (11.09.), zorganizowanym przez parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, biegacze tradycyjnie wystartowali z ul. Piastowskiej, robiąc pętlę przez ul. Konopnickiej, Sosnową, Młynarską, Bolesławiecką, Śląską. Finiszowali na podbiegu od strony ul. Księżnej Żaganny.mieli do pokonania 4444 metry.

– Uczestniczę w tym biegu od jego pierwszej edycji. To moja parafia, a sama impreza to okazja Do integracji jej środowiska  i umocnienia wiary.  To radosny bieg z ideą, pokazujący, że całe życie jest podążaniem do odkrywania tajemnicy Bożego Grobu – mówi jeden z najstarszych uczestników biegu, 68-letni Jerzy Warszawski, żagański maratończyk. – Co roku towarzyszy nam inny patron. W tym na medalach mamy wizerunek Najświętszej Marii Panny.

Po raz czwarty w biegu  startował również płk Edward Kosałka z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

– Ten bieg ma przesłanie typowo duchowe, a sami biegacze są pielgrzymami. Bieg symbolizuje nasze starania do odkrywania tajemnicy Bożego Grobu, do tajemnicy zmartwychwstania, siły, która pokona wszelkie ludzkie przeciwności i prowadzi do nowego życia – mówi pułkownik. – Ta idea jest najważniejsza, ale duch rywalizacji sportowej też pozostaje.

Na mecie w biegu głównym zameldowało się 109 zawodników.

Zwycięzcą został Mariusz Ficygowski z Akademii Biegowej Żar z czasem 15:26, na drugiej pozycji uplasował się gubinianin Paweł Biłan z czasem 15:47, a na trzeciej – reprezentant 10. Brygady Kawalerii Pancernej z Świętoszowa – Mariusz Sitnicki z czasem 15:55. Natomiast wśród pań najlepsze były żaganianki. Pierwsza na mecie była Anastazja Skóra z czasem 17:21, na drugim miejscu uplasowała się Natalia Goździejewska z czasem 17:57. Metą była Kaplica Bożego Grobu – replika Bożego Grobu w Jerozolimie w jego średniowiecznej postaci. Tam, po rozdaniu pamiątkowych medali, był czas na modlitwę.

Napisz komentarz »