REKLAMA

Gospodarka

Swiss Krono zarobiło 200 mln zł

Opublikowano 10 września 2021, autor: nk

Ponad 200 mln zł Swiss Krono zarobiło na czysto w ubiegłym roku rozliczeniowym. Większość zysku trafi do właściciela spółki w Szwajcarii jako dywidenda.

Mimo pandemii żarska fabryka Swiss Krono zarobiła majątek. Ponad 1100 pracowników  może być z siebie dumnych. Zarobili dla właścicieli w Szwajcarii ponad 200 mln zł. To tyle, ile wynosi cały roczny budżet Żar.

Przychody firmy wyniosły w tym okresie blisko 2 mld zł. Najwięcej Swiss Krono zarabia na sprzedaży paneli podłogowych (617 mln zł), płyt OSB (440 mln zł), laminatów (424 mln zł) i chemikaliów (340 mln zł). Zysk z działalności przekroczył 200 mln zł.

Kasa dla właściciela

 Decyzją zarządu Swiss Krono 188 mln zł z zysku przeznaczono na dywidendę dla właściciela. A 18 mln zł  na kapitał zapasowy. 100 proc. udziałów żarskiej fabryki należy do Swiss Krono Holding AG z siedzibą w Szwajcarii w Lucernie.

W zarządzie żarskiego zakładu są Maciej Karnicki, prezes zarządu, Krzysztof Przygodzki, Piotr Kaczmarek i Gunnar Arno Geppert, członkowie zarządu. W okresie rozliczeniowym wynagrodzenie organu zarządzającego wyniosło 5 mln zł.

– To jest dla mnie sytuacja chora. Daliśmy dostęp do naszych zasobów, do wody, do drzew, do powietrza i nie potrafimy zadbać o uczciwy podział zysków. A jeżeli nasze prawo im pozwala, to sobie z nas kpią i robią, co chcą. Niby coś pomogą, tu drzewko posadzą, ale to wszystko to jedynie pijar – uważa Tadeusz Płóciennik, żarski radny z PiS.

Szykują się do rozmów

Dobre wyniki finansowe żarskiego zakładu są dobrym argumentem dla związków zawodowych do rozmów z zarządem na temat poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy w zakładzie. Spotkanie ma się odbyć 22 września, ale już teraz „Solidarność” zwraca się do pracowników z prośbą o zgłaszanie tematów do rozmów.

– Spółka wypracowała ogromny zysk za ostatni rok rozliczeniowy, a także w poprzednim. Związek poruszy tematy związane z bieżącą sytuacją ekonomiczną oraz tematy związane z codziennym wykonywaniem pracy na stanowiskach, problemami, uciążliwościami oraz stosunkami międzyludzkimi, szczególnie w relacji przełożony-pracownik – zwraca się w piśmie do pracowników Swiss Krono Mariusz Michałek, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”. Na spotkaniu mają być również poruszane tematy dotyczące BHP.

Swiss Krono to zakład o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Napisz komentarz »